Požádejte sněmovnu o důvěru vládě, vzkazuje Babišovi polovina Čechů

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO) | FOTO: ČTK

Sedmačtyřicet procent veřejnosti si myslí, že by premiér Andrej Babiš (ANO) měl požádat sněmovnu o vyslovení důvěry jeho kabinetu ANO a ČSSD, jak jej vyzvala opoziční koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09. Opačný názor má 43 procent lidí. Deset procent neví, jestli by premiér tak měl učinit. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Český rozhlas provedla agentura Median na počátku týdne mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Median rovněž zjišťoval, jaká vláda by podle názoru lidí měla dovést zemi k volbám. Podle jeho zjištění by si 23 procent občanů přálo předčasné volby. Nejvíce dotázaných, 29 procent, se ale přiklonilo k variantě, aby do říjnových voleb úřadovala nynější menšinová vláda s případnou podporou jiné strany. Úřednickou vládu nestranických odborníků by preferovalo 16 procent lidí a současnou menšinovou vládu v demisi 15 procent. Desetina se přiklonila k variantě jiné vlády složené na základě výsledků voleb z roku 2017.

Kniha Rogera Scrutona (FORUM 24)

Podle ředitele Medianu Přemysla Čecha se pro to, aby Babiš nechal hlasovat o důvěře vládě, vyslovili zejména mladí lidé. „Věková kategorie 18 až 20 se v 60 procentech vyjádřila pro vyvolání hlasování, podobně studenti v 69 procentech případů. Mezi podnikateli je to 61 procent respondentů,“ doplnil.

Koalice Spolu vyzvala Babiše, aby požádal o důvěru, minulý týden a měl tak učinit do čtvrtku tohoto týdne. Premiér výzvě nevyhověl, opoziční koalice chce oznámit své další kroky v úterý. Už dřív avizovala, že pokud Babiš požadavek do týdne nesplní, začne sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře.

Babiš by měl podle Spolu požádat o důvěru kvůli tomu, že komunisté vypověděli smlouvu s ANO o toleranci kabinetu. Menšinová vláda ANO a ČSSD tak již nemá zaručenou podporu ani pro klíčová hlasování. Babiš na výzvu minulý týden reagoval slovy, že k žádosti není důvod. Varoval před destabilizací situace, vládnout chce až do voleb.

Konkurenční opoziční koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) preferuje rozpuštění sněmovny. Pouhé vyslovení nedůvěry by podle ní předalo moc prezidentovi Miloši Zemanovi. Předseda Pirátů Ivan Bartoš chce o svém plánu jednat s dalšími stranami i prezidentem. Ten avizoval, že by v případě vyslovení nedůvěry byl pro to, aby kabinet vládl do voleb v demisi.

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články