Pozice žen v Islámském státu sílí. Proč ta změna?

Eric Drooker

Příliv nových členů do Islámského státu, kteří do řad teroristické organizace míří z britských ostrovů, vyvrcholil před dvěma lety. Podle místní vlády však  rapidně vzrostl počet žen, které z Británie míří za nejasným a nebezpečným osudem, který je na území samozvaného státu čeká. Co za tím je a jakou strategii IS používá, aby nalákal ženy do svých řad?

Dvojí metr v postoji k ženám

Vztah k ženám je u Islámského státu nejednotný. Pokud dané osoby považuje za kacířky, stávají se z nich pouhé otrokyně, které například dostávají bojovníci za odměnu. Zároveň s nimi jde obchodovat, protože jsou považovány za zboží, ne za lidského tvora. Šokující záběry z novodobého trhu se sexuálními otroky v iráckém Mosulu ukazují bojovníky IS, jak diskutují o cenách za loni zajaté jezídské dívky, z nichž mnoho je nezletilých.

Muslimské ženy, které na území Islámského státu imigrují, zastávají zcela odlišnou roli. Měly by totiž být základním stavebním kamenem při budování takzvaného chalífátu. „Chtějí, aby se k nim ženy přidaly. Mají klíčovou roli v budování nového státu a chtějí občany,“ řekla expertka Katherine Brownová z londýnské King’s College. Brownová si myslí, že IS takzvaně klame tělem, když se snaží svět přesvědčit o tom, že je postaven na kultu smrti. „To je přesný opak toho, co se IS snaží vytvořit, tedy nový stát. A hrozně chce, aby se ženy staly součástí jeho utopistického úsilí,“ cituje Brownovou stanice BBC.

Bývalý člen al-Káidy vysvětlil záměry IS

Bývalý člen teroristické organizace al-Káida Aimed Deen vysvětluje plány radikálů, se kterými trávil podstatnou část svého života, obdobně. „Na rozdíl od al-Káidy se IS snaží vytvořit stabilní společnost s kořeny. Přivádí rodiny z muslimského světa, nejen z Evropy nebo z USA, ale také ze Střední Asie,“ říká bývalý souputník Usámy bin Ládina.

K masivní migraci žen, které chtějí místo bezpečného života v západních zemích raději zvolit chalífát, který jim především přes internet nabízí IS, dochází z různých příčin. Některé ženy jsou jako britské dívky z východního Londýna, které se chtěly stát džihádistickými nevěstami – vdát se za bojovníka, který jim dá postavení. „Je v tom kus romantiky,“ soudí Deen.

Vidina života vedle bojovníka je špatná

Varuje ale, že sen může skončit i tragédií. „Délka života islamistického bojovníka je nanejvýš měsíc nebo dva. Takže se stane to, že žena se za něj vdá, on zemře a ona čtyři měsíce a deset dní truchlí,“ vysvětluje bývalý radikál. „Pokud je těhotná, tak možná víc. Pak si vezme někoho jiného, bude další manžel-mučedník, další čtyři měsíce smutku a celý proces začne nanovo. To není šťastný život, to je bída,“ dodává.

Oproti Tálibánu a al-Káidě umožnil IS mnoha západním ženám hrát prominentní veřejnou roli na sociálních sítích. Nejznámější z nich je asi dvacetiletá Aqsa Mahmoudová z města Glasgow. Je známá svými radami ženám uvažujícím o tom, že opustí svou rodinu v Británii.

Ženy opěvují radikály i na sociálních sítích

Norská vědkyně Mah-Rukh Aliová z Oxfordské univerzity, která se specializuje na ženy v propagandě IS, vidí ve strategii IS záměr. „Islámský stát využívá ženy mnohem aktivněji než al-Káida nebo Tálibán,“ soudí Aliová. „Na Twitteru je denně asi 100.000 zpráv chválících islamisty a mnoho jich napsaly ženy, které opustily Západ a přidaly se k Islámskému státu.“

Místo snu nastane drsná realita

Většina těchto žen se na území ovládaná Islámským státem dostane přes Turecko a skončí frustrována z toho, co nastane. Svobodné ženy jsou shromážděny v bezpečném domě, většinou s těmi, kdo mluví jejich jazykem, a projdou náboženskou indoktrinací a kurzy arabštiny. Manžel jim je nalezen v krátké době. Myšlenky, že by se účastnily bitev s kalašnikovem v ruce, tak rychle vezmou zasvé. Některé se ale stanou součástí výsostně ženské jednotky dohlížející na striktní dodržování islámského práva ve městě Rakka a Mosul.
„Jsou proslulé tím, že tvrdě trestají. Například bijí a bičují ty, které nenosí správné oblečení,“ říká Brownová. Jsou také známé tím, že ženám, které kojí na veřejnosti, dávají prsa do čelistí pastí na zvířata.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]