Poznejte minulost těžce zkoušených balkánských zemí. Pořiďte si knihu dlouholetého diplomata

Kniha Průvodce západním Balkánem (FORUM 24)

Kniha Průvodce západním Balkánem | FOTO: FORUM 24

Když chtěl Claudio Magris literárně zachytit proměnlivost oblastí, kterými protéká řeka Dunaj, musel objevit nový literární žánr. Vznikl text na pomezí románu a eseje, deníku a autobiografie, kulturních dějin a cestopisu. Podobná charakteristika se nabízí i v případě knihy dlouholetého diplomata Michaela Hrušíka. Jejím ústředním tématem jsou nedávnou válkou těžce zkoušené balkánské země. Knihu Průvodce západním Balkánem s podtitulem Rozdělené země i společnost: Bosna a Hercegovina – Srbsko – Chorvatsko najdete už teď na eshopu FORUM.

Nechat se provázet minulostí dávnou i nedávnou právě Michalem Hrušíkem je trefa do černého. Je to mimořádně zasvěcený a zevrubně informovaný průvodce. Jeho jedinečnost spočívá v obdivuhodně hluboké znalosti historických souvislostí, osobní zkušenosti z mnoha cest a pobytů na Balkáně, diplomatické misi a v neposlední řadě především v porozumění a lásce k této zemi i všem jejím obyvatelům.

KNIHU PRŮVODCE ZÁPADNÍM BALKÁNEM OBJEDNÁVEJTE ZDE.

„Obzvláště přitažlivým rysem Hrušíkovy knihy je schopnost rozplétat zašmodrchané balkánské události na jednotlivá vlákna, činit je srozumitelnými, a nebýt přitom dogmatickým obhájcem jedné a žalobcem druhé strany. Nezbytné čtení pro každého, kdo je ochoten přehodnotit či relativizovat stereotypy, jimiž nás každodenně sytí mainstreamová i sociální média,“ popisuje knihu Pavel Barša z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„V této knize je zhmotněna autorova neuvěřitelně hluboká znalost Balkánu, jeho dějin i současnosti, ale i množství zajímavých lidských příběhů. Mimořádně­ povedená kombinace historických faktů, osobních zážitků a pozitivních emocí. Přečetl jsem ji jedním dechem a vřele ji všem doporučuji,“ láká bývalý ministr zahraničí Slovenské republiky Miroslav Lajčák.

FORUM 24
FOTO: FORUM 24

KNIHU PRŮVODCE ZÁPADNÍM BALKÁNEM OBJEDNÁVEJTE ZDE.

Michal Hrušík (1984–2022) vystudoval politologii na Karlově univerzitě. V rámci studia absolvoval stáž na Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii, poté zamířil na slovenské Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí v Bratislavě. Jako diplomat zakotvil v Bělehradě. Vedl na FF UK kurz Balkánská studia, psal blogy, dělal populárně-nauč­né přednášky o Balkáně. Vydání své knihy se nedočkal. Jeho velká láska, inspirace a vášeň se mu staly osudnými. Tragicky zahynul během raftingu na řece Uně u vodopádů Štrbački buk v Bosně a Hercegovině. Všude, kde působil, zanechal výraznou, jedinečnou a nesmazatelnou stopu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články