Pozor, druhé kolo ještě není rozhodnuté!

(Petr Pavel / se souhlasem)

FOTO: Petr Pavel / se souhlasem

V táboře podporovatelů Petra Pavla vládne po prvním kole značný optimismus. Generál Pavel dokázal předčít předvolební očekávání a výrazně překonal výsledek, který mu předvídaly předvolební průzkumy. Dokázal navíc vyhrát první kolo i za situace, kdy také Andrej Babiš přeskočil předpokládaný výsledek a získal téměř přesně 35 procent hlasů.

Optimismus podporuje i fakt, že trio tvořené Petrem Pavlem a dvěma relevantními kandidáty, kteří ho po vypadnutí v prvním kole podpořili, si v prvním kole připsalo přes 56 procent hlasů. Mnozí věří, že to musí stačit na hladké generálovo vítězství v poměru 60 ku 40. K urnám přece tentokrát přišlo o 200 tisíc voličů více než ve sněmovních volbách na podzim 2021 a protibabišovské trio Pavel – Nerudová – Fischer získalo úctyhodných 3 miliony a 128 tisíc hlasů. Náskok oproti bloku Babiš – Bašta je skoro ­milion (přesně 928 tisíc) hlasů, a to přece nemůže opoziční dvojice dotáhnout. Je pravda, že tato čísla staví Petra Pavla do o poznání lepší situace, než v jaké byl před pěti lety před prvním kolem tehdejší nejsilnější protizemanovský kandidát Jiří Drahoš.

V některých ukazatelích ale není rozdíl zase tak velký. Kvarteto Drahoš – Fischer – Horáček – Hilšer totiž před pěti lety vedlo také poměrně výrazně a jeho náskok činil 838 tisíc hlasů oproti současným 928 tisícům. „Pavlovo trio“ nyní získalo o 304 tisíc více hlasů než Drahošovo kvarteto z roku 2018, ale zase je nutné dodat, že kandidát babišovců a prezidentský pretendent SPD si společně také polepšili, když výsledek Miloše Zemana z prvního kola nyní trumfli o 215 tisíc voličů.

Jen 90 tisíc hlasů navíc

Oproti minulým volbám je tedy situace pro Petra Pavla lepší, ale jen o poměrně těsných 90 tisíc hlasů, přičemž politolog musí připomenout, že Jiří Drahoš minule nakonec ve druhém kole podlehl Miloši Zemanovi o 152 tisíc hlasů. Z určitého úhlu pohledu by proto letošní zlepšení náskoku Pavlova bloku o 90 tisíc hlasů nemuselo stačit.

Nechci těmito dlouhými výpočty malovat žádného čerta na zeď, ale upozornit na fakt, že se největší nebezpečí pro šance Petra Pavla na zvolení v druhém kole skrývá v podcenění nadějí Andreje Babiše na to, aby pro něj přece…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články