Běloruské úřady oznámily prodloužení vojenských cvičení na hranici s Ukrajinou a západními zeměmi. Toto rozhodnutí připomíná cvičení ruské armády v lednu a únoru, které bylo zástěrkou pro přípravu invaze na Ukrajinu.
Samozvaný běloruský prezident Alexandr Lukašenko navíc učinil řadu vskutku alarmujících prohlášení o vytvoření operačního velení pro jednotky na hranici s Ukrajinou, o nákupu ruských S-400 a Iskanderů, a dokonce o vytvoření „lidových milicí“.
Dříve se na jižním směru v Bělorusku žádná speciální cvičení nekonala, ale nyní tam vzniká tzv. Jižní operační velitelství, které sice bylo „vymyšleno“ již asi před dvěma lety, ale teprve od podzimu je tato myšlenka realizována a v posledních dnech nabraly přípravy obrátek. S ohledem na vývoj situace během posledního čtvrt roku se lze právem obávat, že jde o přípravu na další ofenzívu proti Ukrajině zpoza běloruských hranic. Běloruské úřady navíc v rámci propagandy neustále tvrdí, že hrozí ukrajinská invaze do Běloruska.
Je však krajně nepravděpodobné, že by se Bělorusové zhlédli v Rusech a uskutečnili stejně masivní operaci, na to nemají uzpůsobenou armádu. Většina vojáků jsou totiž odvedenci, nikoliv profesionální vojáci. Z přibližně 7 tisíc mužů účastnících se onoho cvičení jsou asi 3 tisíce branců. Stejný podíl platí i v dalších jednotkách běloruské armády, s výjimkou speciální důstojnické roty, kde je naprostá většina profesionálů. Z hlediska vojenského nedává žádná rozsáhlá invaze smysl, protože na to není tamní armáda připravena, z hlediska politického však může Lukašenko příkaz k invazi vydat, aby se z nějakého důvodu zavděčil Putinovi. Běloruské jednotky by se v případě, že by se situace od únorového vpádu na Ukrajinu vyvíjela pro Ukrajinu maximálně nepříznivě a padl by Kyjev či další velká města, podílely na policejním strážení a obsazování dobytých území.
Podle analytiků je účast běloruských jednotek na invazi, navzdory probíhajícímu cvičení, pravděpodobná pouze v případě, že Rusko uspěje v ofenzívě na severu. Zatím však takový scénář není pravděpodobný. Naopak se zdá, že navzdory ruským prohlášením jsou okupační jednotky vytlačovány i ze Severodoněcka, kde ruští agresoři v jednu chvíli okupovali již 70 % města. Nyní po ukrajinském protiútoku je pod ruskou nadvládou zřejmě již jen polovina města.