Pozor na falešnou marihuanu v pražských obchodech. Může zabíjet

(Foto: Zbyněk Pecák)

FOTO: Foto: Zbyněk Pecák

Šli jsme na běžnou reportáž o šizení. Tentokrát prostřednictvím CBD konopí (není psychotropní a jeho pěstování je legální), které je zejména zahraničním turistům podsouváno v historickém centru Prahy jako klasická marihuana. Po dvou hodinách jsme zjistili, že z veselé reportáže o konopných šmejdech bude naléhavé varování veřejnosti.

Vešel jsem do krámku v Nerudově ulici. Na pultě stály krásné skleněné válce – dózy – z průhledného skla. V nich byla nasypaná kvanta paliček sušeného šlechtěného marihuanového konopí. Maličkým písmem ve­dle nich stálo „CBD“ (tedy konopí, po kterém se nedá zhulit).

Ukážu prstem: „CBD?“

Prodavačka, starší orien­tálka, na mě spiklenecky mrkne a ukáže na stejný válec na druhé straně pultu. Cenovka 350 Kč za gram, stejně vypadající paličky, jen je nahoře napsáno THC.

Otevře dózu, abych si čichl, smrdí z ní plíseň a něco jako slabá ruská voňavka. Hnus. „To tak, THC!“ napadne mě a odcházím s přesvědčením, že prodavačka normálně lhala.

Leč ve druhém podobném obchůdku o pár desítek metrů níže mají stejný sortiment. Jsou tu dvě česky mluvící prodavačky. „Fakt je v tom THC?“ ptám se u válce s cenovkou 350 Kč. Válce i materiál v nich vypadají stejně jako v předchozím obchodě. Funguje tu zřejmě centrální distributor.

„No, něco jako THC. Je to něco novýho,“ odpoví dívka.

„Jako syntetický kannabinoid?“ ptám se dál.

„Ano,“ odpoví prodavačka a já odcházím s vědomím, že veselá reportáž o šmej­dech nebude. A že musím informaci o sortimentu, který se nabízí uprostřed Prahy v Nerudově ulici, co nejdříve zveřejnit, abych nemusel dělat mnohem smutnější reportáž o tom, že někdo umřel.

Syntetické kanabinoidy

Syntetické kanabinoidy (SC) vyvinul farmaceutický průmysl pro výzkum i možnou léčbu. Dnes jde o jedny z nejnebezpečnějších pouličních drog, možná nebezpečnější než heroin. Když si­ ­heroinista kupuje heroin a píchne si ho do žíly, ví, že může zemřít. Když si kuřák marihuany koupí falešnou marihuanu – paličku technického konopí bez THC – pokapanou nějakým zvláště povedeným syntetickým kanabinoidem, netuší, že riskuje život.

Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]