Pozoruhodná kariéra Bruce Willise a její smutný konec

Eric Drooker

Když koncem března proletěla médii zpráva o loučení nemocného Bruce Willise, byl to pro většinu jeho fanoušků šok. Ještě ten samý den se však začala objevovat také svědectví těch, kdo o hercových problémech věděli minimálně roky.

„Willisův neutěšený zdravotní stav byl veřejným tajemstvím. Lidi z branže s námi na to téma mluvili, jako by šlo o obecně známou informaci, přitom se o ní veřejně mlčelo – z respektu ke kolegovi, jejž většina z nich obdivuje,“ shrnula stav věcí Amy Kaufmanová z deníku Los Angeles Times, autorka hojně citované analýzy Willisova pádu. Ta mimochodem vyšla prakticky ve stejný moment, kdy Rumer Willisová přes Instagram oznamovala odchod nemocného tatínka na odpočinek. Reportérka LA Times popřela, že by se s rodinou na vydání reportáže domlouvala, zpráva o Willisově diagnóze (afázie) pro ni byla „stejným překvapením, jako pro všechny ostatní“. Že něco takového dřív, nebo později přijde, nicméně tušila – ostatně stejně jako všichni, kdo s hercem v posledních letech přišli do styku.

Za vším hledej afázii

Článek, který Kaufmanová napsala spolu s Meg Jamesovou, obsahuje četné výpovědi právě na téma Willisova zneklidňujícího stavu, pro nějž dlouho chybělo vysvětlení. Dnes, když už ho máme, vyrojily se stovky „zaručených“ svědectví, z nichž má být patrné, jak špatně na tom herec byl a je. Každé zakoktnutí, každá hlasová či slovní indispozice, ba dokonce i jen grimasa neodpovídající image pohodáře, je nyní vykládána jako symptom nemoci. Fanoušci zveřejňují „usvědčující“ videa, média záznamy pozapomenutých rozhovorů. Nové komentáře přibývají i pod devět let starou ukázkou z pořadu BBC The One Show, kde Bruce „děsivě neohrabaně“ propagoval páté pokračování kultovní Smrtonosné pasti. Tehdy se vymlouval na jet lag, dnes máme v jeho nestandardním projevu vidět projev nastupující afázie, nemoci, jež likviduje kognitivní schopnosti.

Nutno říct, že s médii měl herec, kritickou obcí podceňovaný, protože nahlížený „jen“ jako akční hrdina, celoživotní problém. Vědělo se, že rozhovory dává nerad, sarkasmus vůči zpovídajícím byl u něj na denním pořádku. Nezřídka také dával najevo, jak ho…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články