Rodina Američana, který zemřel v letadle Malaysian Airlines MH17 sestřeleném v roce 2014 nad Ukrajinou, žaluje americké společnosti zajišťující převody peněz a dvě ruské banky. Viní je z toho, že poskytly služby skupině lidí, která pravděpodobně sestřelila zmíněný stroj.
Letoun malajských aerolinií sestřelila raketa protivzdušného systému Buk ruské výroby, a to nad územím ovládaným neoznačenými ruskými vojáky a prokremelskými separatisty na východě Ukrajiny. V jeho troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě. Osmnáctiletý Američan Quinn Lucas Schansman cestoval za svými rodiči na dovolenou. „Syna nám to nevrátí. Máme ale povinnost vrhnout světlo na všechny, kdo se na jeho vraždě podíleli a hnát je k zodpovědnosti,“ vysvětlil důvody žaloby jeho otec Thomas Schansman.
„Muži, kteří odpálili onu raketu, nebudou možná nikdy postaveni před soud, aby se zodpovídali ze svých zločinů, ale všichni ti, kteří se podíleli na jejich vyzbrojení a podpoře, před soud musí,“ řekl podle deníku Times Live David Pressman z advokátní kanceláře Boies Schiller Flexner LLP, která rodinu Schansmanových zastupuje.
Schansmanovi na základě amerického protiteroristického zákona žaluje ruskou Sberbank, VTB Bank, Western Union Co. a Western Union Financial Services, MoneyGram International Inc. a MoneyGram Payment Systems Inc. za to, že poskytovaly služby tzv. Doněcké lidové republice (DLR).
„Žalovaní poskytovali materiální podporu (tzv.) DLR, čímž zásadně přispěli k její schopnosti odpálit střelu z této oblasti,“ zní odůvodnění obžaloby, kterou projednává soud v jižní části New Yorku.
Naproti tomu zástupce Western Union bez uvedení jakýchkoli podrobností prohlásil, že žaloba je bezpředmětná. Stejně tak i banka VTB ve svém vyjádření prohlásila, že „nebyla a není žádným způsobem zapojená do financování (tzv.) DLR.“ Informovala o tom agentura Reuters.
MoneyGram a Sberbank of Russia na žádost o vyjádření bezprostředně nereagovaly.
„(Tzv.) DLR systematicky a nepokrytě požadovala finanční podporu od kohokoli na světě, která by jí pomohla zaopatřit si zbraně, munici a další smrtící vybavení,“ řekl David Pressman. „Peníze tam proudily za solidního přispění amerických společností zajišťujících převody peněz a ruských bank,“ popsal Pressman, který byl mezi lety 2014 a 2016 vyslancem OSN.
Tým mezinárodních vyšetřovatelů, který se pokouší ztotožnit pachatele a postavit je před nizozemský soud, dospěl k závěru, že raketový sytém Buk, který předmětný Boeing 777 sestřelil, patřil 53. brigádě ruské protivzdušné obrany se základnou v západoruském Kursku.
Nizozemsko, které při tragédii přišlo o 198 svých občanů, spolu s Austrálií (38 obětí) činí zodpovědným Rusko a snaží se přimět Kreml ke spolupráci. Rusko odmítá, že by do zkázy letadla bylo zapojeno a prohlásilo, že žádný z jeho raketových systémů nevjel na Ukrajinu. Rusko je nicméně podle vlastních slov připravené s Nizozemskem o MH17 jednat.
V roce 2015 ale Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh vytvořit mezinárodní tribunál pro vyšetřování této katastrofy.