PPF slibuje: Chceme zpravodajství postavené na novinářské profesionalitě a redakční nezávislosti

Petr Kellner. (F24)

Petr Kellner. | FOTO: F24

Společnost PPF, která v polovině října definitivně převzala skupinu CME a s ní i televizi Nova a další tři desítky televizních stanic ve střední východní Evropě, vydala prohlášení, v němž ujišťuje, že „si uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti“ a že „vyžaduje nezávislou, objektivní a pluralitní žurnalistiku, která odpovídá nejvyšším profesionálním standardům“.

PPF tím reagovala na dopis, který k rukám majitele společnosti Petra Kellnera, nového generálního ředitel CME Didiera Stoessele a generálního ředitele CME pro Bulharsko Luboše Jetmara adresovala pětice mezinárodních novinářských organizací, mezi nimi Mezinárodní tiskový institut či Reportéři bez hranic.

Novinářské organizace vyzvaly, aby se PPF a její zástupci veřejně zavázali dodržovat svobodu slova a redakční nezávislost bez ohledu na politické nebo finanční tlaky.

V textu zdůrazňují, že akvizice PPF, 13. října definitivně schválená i Evropskou komisí, znamená převzetí tří desítek televizních stanic se zásahem až 45 milionů diváků ve střední a východní Evropě: v České republice, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Mezinárodní sdružení novinářů vyzvala PPF, aby dodržovala zásady redakční nezávislosti, a zdůraznila to, jak konkrétní televize hrají důležitou roli ve veřejné debatě v jednotlivých zemích.

Požadují, aby se nový majitel CME vyhnul propagování svých obchodních nebo politických zájmů. Explicitně pak zmiňují podnikatelské zájmy PPF v Číně a v dopise píší, že televize patřící do skupiny CME mají mít svobodu kriticky přistupovat k tématu čínské politiky nebo investic bez toho, aby novináři čelili tlaku na to, že mají své postoje zmírnit nebo se určitým tématům vyhýbat.

Pod reakcí PPF, již má redakce HlídacíPes.org k dispozici, jsou podepsáni dva z adresátů: Didier Stoessel a Luboš Jetmar.

„PPF koupila CME s cílem dál budovat a rozvíjet síť profitabilních komerčních televizí. Chce přinášet divákům kvalitní televizi obsahující nejen zábavu, ale také původní domácí tvorbu. A samozřejmě zpravodajství postavené na novinářské profesionalitě, redakční nezávislosti a obsahové atraktivitě,“ stojí v jejich odpovědi.

„PPF si uvědomuje klíčovou roli nezávislých a objektivních médií v dnešní společnosti, a bude se proto i nadále řídit hodnotami a pravidly, díky nimž si zpravodajství a publicistika CME získaly odborný i divácký respekt,“ čteme dále.

Mezinárodní novinářské organizace PPF naopak ujišťují, že situaci v jednotlivých zemích i přístup nového majitele ke zpravodajskému obsahu a svobodě médií budou bedlivě sledovat.

Původní dopis novinářských organizací i reakci PPF si přečtěte zde:

 

 

 

 

 

archiv

Dopis pětice mezinárodních novinářských organizací

 

archiv

 

archiv

 

archiv

 

 

Tento článek publikujeme s laskavým souhlasem serveru HlidaciPes.org

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]