Pracovní týden Jiřího Ovčáčka. Podívejme se na twitterové výkony hradního úředníka

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana (ČTK)

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana | FOTO: ČTK

My máme Hrad. Na Hradě máme prezidenta. Prezident má mluvčího. Mluvčí má twitter. A co má na něm, nad tím zůstává rozum stát. V civilizované zemi s normálním prezidentem je nemyslitelné, aby mluvčí hlavy státu neustále veřejně napadal opoziční politické strany nebo veřejnoprávní média, chrlil urážky, nadávky, hanlivé přezdívky a dětinské posměšky. Pracovní týden pana ředitele tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky a mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích ale právě takto žalostně vypadá. Nabízíme komentovanou prohlídku sbírky vybraných hradních perel.

Začínáme v pondělí 14. června. K události značného významu, která probíhala za účasti českého prezidenta, se dovídáme pouze „Belgie, Brusel, summit NATO“. Doplněno fotografií účastníků s prezidentem Zemanem sesunutým na vozíku a odstaveným kdesi vlevo dole.

Pak přichází první kopnutí do Pirátů v tomto týdnu, retweetovaný článek Alexandra Tomského s názvem „Piráti na ukrývané cestě k nesvobodě“ a hned nato kritika pořadu České televize 168 hodin. Dále pak řeči o odměnách ředitele ČT Petra Dvořáka. A ještě jednou kritika veřejnoprávní televize a znovu prémie pro Dvořáka. O kterých den předtím tweetoval Jiří Ovčáček hned třikrát.

Úterý 15. června. Zahájení: „Stupňující se útoky opozice a spřízněných mainstreamových médií na prezidenta republiky mají společného jmenovatele. Strach z výsledku voleb a následného sestavování nové vlády.“ A na stejnou notičku čili o zlé opozici a ošklivých médiích ještě jednou: „Přeji panu premiérovi, ať je brzy zdráv a nabyde opět sil. Není vskutku jednoduché býti předsedou vlády v této době. Pandemie, zostřující se mezinárodní situace s dramatickými dopady na ČR, narůstající tlak z Bruselu, neutuchající podpásovky opozice a médií.“

A už tu máme první úterní „Pirátostán“: „Výrazným varováním před vládou Pirátostánu jsou aktuální kroky, a to jsou jen v opozici. Hrozit oponentům soudy nevěstí vůbec nic dobrého pro budoucnost této země. Tady nejde o Babiše. Tady jde o každého, kdo by se Pirátostánu vzepřel. Pamatujte si to u říjnových voleb!“ Z toho množství hysterických výkřiků proti opozici se ale zdá, že je to někdo úplně jiný než ona, kdo se budí ze spánku děsem z výsledků voleb…

Následují tři útoky na média, potisící zopakovaná rádobyhumorná zkratka „ČST“, kterou pan ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky užívá k tupému urážení České televize. Stále mu nedošlo, že od bývalého redaktůrka komunistických Haló novin proslulého servilními propagandistickými články přirovnávání k socialistické instituci skutečně sedí.

Středa 16. června. Zpráva z dezinfowebu Parlamentní listy, Ovčáčkova oblíbeného média, že návštěva prezidenta Miloše Zemana v Rakousku je tam hodnocena pozitivně. Jak hodnotili na videu zachycený fakt, že si Zeman nechce nebo už nemůže sám sundat ani nasadit roušku, se nedozvíme. A opět je tu „správné médium“ Parlamentní listy, tentokrát článek o možném obsazení příští vlády, a první „Pirátostán“ toho dne: „Stejně jako pan premiér jsem zaznamenal, že se špičky Pirátostánu nabubřele chovají, jako kdyby už měly vládnutí v kapse. Jenže medvěd stále běhá po lese!“ A poté Piráti ve středu podruhé – retweet Andreje Babiše, který prý se na soud s nimi těší. Piráti ho zažalovali za zjevnou veřejně pronesenou lež, že se chystají lidem nastěhovat do bytů migranty. K tomu nezbytné citace papeže, katolické okénko…

Čtvrtek 17. června. Dnes první zmínka o „Pirátostánu“. „Ještě někdo pochybuje o tom, že je Pirátostán skutečným nebezpečím pro svobodu a demokracii?“ Pan mluvčí vyjadřuje pohoršení nad tím, že někteří starostové údajně chtějí zabránit vjezdu Okamurova obřího troubícího volebního kamionu do své obce. V článku, který to má dokládat, se slovo Pirát, pirátský, apod. vůbec nevyskytuje. Vyjadřují se k tomu politici z KDU-ČSL, ODS a Stanislav Polčák, europoslanec za Starosty a nezávislé. Všichni říkají, že to zřejmě nebude možné…

Pak následuje troška práce, kterou má mluvčí dělat. Zpráva, že prezident Zeman zaslal novému izraelskému premiérovi Naftali Benettovi gratulaci ke zvolení. Pak tu máme jeden „krásný den, přátelé“ a hned nato další kopanec do Pirátů: „V Pirátské Praze je blaze. Trasa D pražského metra má stát až 100 miliard korun. Vozy budou ze zlata, obklady z diamantů a eskalátory z platiny.“

A oblíbené řeči o „ČST“ na podporu poslance Kolovratníka z ANO, který se vzteká, když ho redaktoři České televize konfrontují s faktem, že u nás téměř žádní migranti nejsou, a „dovolují si“ klást politikovi otázky. „Agresivita a politická angažovanost některých pracovníků ČST Praha je přímo úměrná reálnému propadu podpory opozičních stran. ČST Praha je synonymem pro nebývalou aroganci,“ praví tiskový mluvčí Ovčáček.

Pátek 18. června. Nesmí chybět video z oslavy osmdesátých narozenin Václava Klause se zvlášť zdůrazněnou zvěstí, že se dostavil i ruský velvyslanec s gratulací od Putina. Kdyby někdo v době plné rušných událostí náhodou pozapomněl, tak od prezidenta země, která nás zařadila na seznam nepřátel a spáchala u nás teroristický útok, po němž zůstali dva mrtví Češi, občané země, kde je Zeman prezidentem. A ještě jeden tweet o Klausovi, tentokrát s citací o tom, jak moc Zemanovi chybí a jak by se do politiky měl vrátit. A ještě! Další tweet o Klausových narozeninách. A kdyby toho bylo ještě málo, tak ještě další Klaus – tentokrát pochvalná inzerce exprezidentovy brožurky: „Vynikající text. Summa životaběhu VK. Prozíravý pohled na dnešek i dění budoucí.“ A to prosím pořád není konec. Přichází ještě jeden Klaus, toho dne už pátý – celý text Zemanova blahopřání. A šestý Klaus – gratulace arcibiskupa Dominika Duky.

A k tomu jedna maličká práce, to, co mluvčí má dělat: zpráva o agendě prezidenta Zemana: Podepsal šest zákonů.

Sobota 19. června. Bez „Pirátostánu“ se ani víkend neobejde. Asi to má být humor. „Pupendo nové doby. ,Jestlipak víš, koho má Pirátostán nejraději?‘ ,Maminku!‘ ,Ale tu jistě také, maličký. Ale ještě raději má korunky.‘“ Doplněno opět kritickým článkem ze zjevně tolik oblíbených Parlamentních listů o chystané stavbě metra D.

A konečně je tu požehnaná neděle 20. června, osmý „Pirátostán“ toho požehnaného týdne a dalších pár kopanců do České televize. „ČST Praha by si u pořadů 168 000 hodin, Raketýři ČST a Ňůsrům ČST měla povinně dát do rohu obrazovky: Zadavatel: Pirátostán Zpracovatel: ČST.“ Kdybyste to náhodou nepoznali, tak ty infantilní zkomoleniny názvů mají být vtipné.

Vážně se někomu, ať už sympatizuje s jakoukoli politickou silou, zdá, že takhle má vypadat práce státního úředníka? Za tohle si ho, všichni dohromady, platíme? Není té „legrace“ náhodou už příliš?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]