Pracovník ochranky v muzeu začal kreslit po obrazech. Prý šlo o výpadek zdravého rozumu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Hlídač v ruské galerii byl obviněn z toho, že znehodnotil obraz, nacházející se ve výstavní síni v Jekatěrinburgu. Místo toho, aby na vystavené exponáty dával pozor, na jeden z nich začal malovat. Zda se ještě bude dát obraz Tři postavy, který byl pojištěn na 21 milionů korun, zachránit, je nyní otázkou zkoumání odborníků, informuje server BBC.

Na oči u dvou postav na obraze Anny Leporské upozornili v prosinci všímaví návštěvníci, kteří si v Centru Borise Jelcina anomálie všimli. Na díle, kde jsou vyobrazeny tři abstraktní bezoké postavy, se u dvou z nich najednou objevily oči.

Po prošetření případu se přišlo na to, že „umělecké“ vlohy měl jeden ze zaměstnanců ochranky, kteří měli na starost ostrahu objektu. Strážný okamžitě přišel o práci, ale tím to pro něj zřejmě nekončí. V případě prokázání viny mu hrozí pokuta a až tři měsíce vězení.

„Jeho motivy jsou zatím neznámé, ale správa se domnívá, že šlo o nějaký výpadek zdravého rozumu,“ řekla pro ruský web ura.ru kurátorka výstavy Anna Reshetkinová s tím, že obraz byl pokreslen značkovým perem Centra Borise Jelcina. Ochrankář prý na plátno perem silně netlačil, a proto poškození nezasáhlo příliš hluboko. Vrstva barvy na jedné části obrazu se ovšem rozpadla.

Poškození bylo poprvé nahlášeno policii 20. prosince, ale ministerstvo vnitra zpočátku odmítlo zahájit trestní stíhání, protože pomalování považovalo za „nevýznamné“. Později si však ministerstvo kultury na toto rozhodnutí stěžovalo u generální prokuratury a minulý týden policie vyšetřování zahájit musela.

Po incidentu byly všechny obrazy v Centru Borise Jelcina, jehož součástí je moderní muzeum pojmenované po bývalém prezidentovi, které zpracovává ruskou historii od pádu Sovětského svazu do konce působení Jelcina v úřadu, opatřeny ochrannými prvky, aby nemohlo dojít k jejich poškození.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články