Praha 1 chce omezit prodej alkoholu po desáté. Kdy bude zákaz vycházení?

Eric Drooker

Politici a úředníci v hlavním městě se předhánějí v tom, kdo vymyslí nejbizarnější zákaz. Po segwayích a průjezdu nákladních vozidel se mohou „těšit“ majitelé večerek a obchodů s prodlouženou prodejní dobou. Praha 1, konkrétně její starosta Oldřich Lomecký, se totiž chystá zakázat prodej alkoholických nápojů po desáté hodině večerní. Nedomyšlený plán zatím sice existuje pouze v rovině nápadu, ale zdá se, že to asi není pouhý žert.

Podle dostupných informací má tato represe údajně omezit rušení nočního klidu a také zajistit větší pořádek v ulicích. Zejména opilá zahraniční omladina prý totiž dělá neplechu. V bláhové představě o vyřešení tohoto problému se tedy první městská část rozhodla pro rázný krok. Po desáté ani kapku. Blahosklonně však vzkazuje, že se tento zákaz nebude vztahovat na restaurace a hotely.

Pokud by se někdo zamyslel, než s tímto návrhem přišel, zjistil by, jak nesmyslný je. Nejvíc totiž postihne právě Prahu samotnou. Nejen, že tento vynález omezí už tak řádně zdecimovanou „alkoholovou turistiku“, díky které se party například Britů vydávají do našeho hlavního města, ale také donutí některé majitele obchodů zavřít a tím pádem i platit městu tučný nájem. Ve spojení s EET skutečně skvělé vytváření podnikatelského prostředí pro drobné a střední živnostníky.

Vychytralí Češi si se zákazem nákupu alkoholu po 22 hodině dokáží směle poradit, ale těžko budete cizinci vysvětlovat, že je konec jeho bezduchému utrácení tisíců za popíjení v centru metropole. Buď si bude muset popojet na Prahu 2, nebo najít osvěžovnu, ve které bude popíjet do brzkého rána.

Pořádek v noční Praze má sice na starosti jak státní, tak městská policie, ale ta evidentně nestíhá, nezvládá, možná se jí nechce. Opilí bezdomovci se stali koloritem centra, stejně jako lákači do barů a kabaretů nebo prodejci čehokoliv. Pro pana starostu Lomeckého je ovšem větším problémem podnapilí cizinec, který sice nesmrdí ani nenabízí drogy, ale je zkrátka hlučnější. Na to jsou však obyvatelé centra zvyklí. Třeba i nechtěně se už naučili respektovat, že žijí ve městě, které je pro svou krásu vyhledávanou lokalitou zahraničních návštěv. Nyní se ale má nejnavštěvovanější část Prahy stát sterilní bublinou, kde je zakázáno čím dál víc věcí. Chybí už jen zákaz vycházení. Ten by jednou provždy vyřešil všechny nepodstatné trable, které politici řeší místo důležitých problémů.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články