Praha by měla vypovědět smlouvu s Pekingem. Rada to projedná koncem měsíce

ČTK

Pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: ČTK

Několikaměsíční konflikt mezi Prahou a Pekingem zřejmě směřuje do své finální fáze. Hlavní město by mělo brzy vypovědět partnerskou smlouvu. Poslední kapkou se zřejmě stalo zrušení turné Pražské filharmonie ze strany čínské metropole. Podle informací serveru Seznam Zprávy by možné vypovězení memoranda měla projednat Rada hlavního města již na sklonku měsíce.

Prozatím totiž přetrvávaly pouze pokusy o odstranění článku číslo tři o celistvosti jednotné Číny. Na znamení nesouhlasu vyvěsil Magistrát již dříve i tibetskou vlajku. A v zimě pak navštívil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Tchaj-wan, kde se pro svou přímou podporu poloostrova stal velmi populární. I velkou část jeho příznivců na sociálních sítích tvoří dodnes právě místní obyvatelé.

„Pan prezident bohužel nepochopil, že ,politika jedné Číny‘ neznamená, že budeme tancovat přesně tak, jak Čína píská. Namísto svých čínských poradců a čínské firmy Huawei, která sponzoruje Pražský hrad, by měl raději naslouchat českému ministerstvu zahraničí,“ uvedl Hřib na Twitteru.

Právě Pražský hrad totiž dlouhodobě Hřibovu politiku kritizuje s tím, že by se neměl míchat do zahraniční politiky státu.

Roman Černý

Nicméně zde jde právě pouze o partnerskou smlouvu mezi hlavními městy, která do kompetencí vedení Magistrátu rozhodně patří. Na druhou stranu velkým otazníkem česko-čínských vztahů navíc stále zůstávají investice, které přes původní sliby Číny směrem k Hradu dosahují minimální úrovně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner