
Karel Schwarzenberg FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Pražské nábřeží na Malé Straně mezi Karlovým mostem a Lichtenštejnským palácem by se mohlo jmenovat po zesnulém politiku a diplomatovi Karlu Schwarzenbergovi. V úterý to schválili zastupitelé Prahy 1. Návrh nyní dostane k posouzení magistrát. Náplavka v současné době žádný název nemá.
Starostka Prahy 1 a Schwarzenbergova příbuzná Terezie Radoměřská (TOP 09) řekla, že k pojmenování navržené místo je sice malé, ale krásné. „Tento úsek říčního břehu je jedním z nejkrásnějších míst, které v městské části máme, je to jádro Malé Strany, je to pata Karlova mostu,“ řekla.
Pojmenování by tak podle ní důstojně uctilo Schwarzenbergovu osobnost a vztah k centru Prahy 1 a zároveň vzalo v potaz jeho skromnost. Dodala, že nábřeží je vhodné i z praktických důvodů, protože se dosud nijak nejmenuje a pojmenování by administrativně nezasáhlo žádné obyvatele Prahy 1. Starostka doplnila, že již od Schwarzenbergova syna a hlavy rodu Jana získala povolení k použití jména.
Na podporu pojmenování vznikla petice, která byla zveřejněná v úterý 12. listopadu 2024, tedy přesně rok od úmrtí politika. Jedním z prvních signatářů byl také pražský náměstek pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). „Vím o tom, podporuji to. Bylo by hezké, kdyby se v Praze po Karlu Schwarzenbergovi něco pojmenovalo. Něco důstojného, ne jen nějaká malá ulička, takže já to určitě podporuji,“ řekl tehdy deníku FORUM 24.
Proti návrhu na zastupitelstvu hlasovali Pavel Čižinský a Valerie Talacková (oba bezp., dříve Praha 1 Sobě), zdržela se Adél Kučera (Zelení). Zbylí zastupitelé ho podpořili. Čižinský uvedl, že Schwarzenberga bylo možné ocenit i kritizovat. „Podle mého názoru vzájemný poměr těchto dvou věcí není takový, aby po něm (Schwarzenbergovi) bylo vhodné pojmenovávat veřejná prostranství,“ uvedl.
Konkrétně zesnulého politika kritizoval za to, že se veřejně nevymezil proti působení TOP 09 v Praze 1 pod vedením bývalého starosty Oldřicha Lomeckého. Čižinskému se nelíbila ani podle něj „extrémně protipalestinská politika“ v době, kdy Schwarzenberg zastával funkci ministra zahraničí.
Pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze schvaluje městská rada. Podněty může podávat kdokoliv. Návrh nejprve projednává radnice příslušné městské části. Po schválení jejím vedením je postoupen magistrátní místopisné komisi. Pokud s ním souhlasí, následně jej projednají pražští radní. Pojmenování veřejných prostranství nesmí být podle zákona po nikom žijícím.
Schwarzenberg zemřel předloni 12. listopadu ve Vídni. První městská část již bývalého ministra zahraničí, poslance, senátora, hradního kancléře Václava Havla a příslušníka jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů ocenila loni čestným občanstvím in memoriam.