Do zastupitelstva na pražském magistrátu se dostalo pět stran s velmi těsným rozdílem. Vzhledem k nečekaně vysokému zisku hnutí Praha sobě to vypadá, že nejpravděpodobnější koalicí bude trojlístek uskupení Jana Čižinského, České pirátské strany a Společně pro Prahu (TOP 09 a STAN). Otázkou ale je, kdo získá primátorské křeslo.

Lídr pirátů Zdeněk Hřib se již v sobotních večerních hodinách vyjádřil v tom smyslu, že primátorem by měl být zástupce strany, která dostala nejvíce hlasů. Čižinský odmítl jednání s ANO i ODS, a tak se zdá, že je v podstatě rozhodnuto.

Vítěz voleb, Bohuslav Svoboda za ODS, jednání ostatním stranám samozřejmě nabídl, vzhledem ke složitosti situace je ale poměrně pravděpodobné, že i přes první místo může jít Občanská demokratická strana do opozice.

Nejhorší výchozí pozici má Babišovo ANO. Petr Stuchlík i přes vynaložené peníze u voličů propadl a skončil na pátém místě – a jeho koaliční potenciál je nejmenší.

Další změnou je, že do zastupitelstva v hlavním městě se tentokrát dostalo pět stran, mezi nimiž není sociální demokracie. ČSSD tak nepomohla ani masivní kampaň, ani nová tvář Jakuba Landovského a na Pražany nezapůsobily nesmyslné sliby o MHD zdarma.

Vyjednávat se začalo hned po volbách a čeká se na to, kdy se dozvíme, kdo bude Prahu řídit. Nejsložitější bude jednoznačně dohadování o tom, kdo se stane pražským primátorem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora