Praha má od dnešního dne dálniční spojení s Berlínem. Zeman kritizoval ekologisty

(ČTK)

Poslední část dálnice D8 z Prahy do Německa byla dnes slavnostně otevřena. Tím má tedy Praha poprvé dálniční spojení s německým hlavním městem Berlínem.

Symbolickou pásku přestřihl prezident Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš a ministr dopravy Dan Ťok. Na dálnici ale přetrvávají problémy. Kvůli nestabilnímu svahu na trase v Českém středohoří je ale u prackovické estakády provoz sveden do jednoho pruhu. Důvodem omezení jsou výsledky měření v nestabilním svahu. Situací se bude zabývat vláda, avizoval ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Omezení se týká zhruba dvoukilometrového úseku, kde se masiv začal hýbat. Opatření jsou podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dočasná, jak dlouho potrvají nelze odhadnout. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ale prohlásil, že dálnice je bezpečná.

„Chci ubezpečit, že jde o bezpečnou stavbu, přestože se o ní bude jakkoli spekulovat,“ prohlásil ministr při slavnostním otevření stavby. Je přesvědčen, že půjde o jeden z nejúspěšnějších dálničních úseků.

Trasa získala povolení k předčasnému užívání ve čtvrtek. V pátek večer ŘSD informovalo o dopravním omezení na základě údajů o lokálních posunech v podloží pravého jízdního pásu, které získalo z měřících bodů.

Zeman ostře kritizoval zelené aktivisty

„Před zhruba 15 lety jsem jako předseda vlády otevíral šestnáctikilometrový úsek z Roudnice nad Labem do Lovosic a říkal jsem fajn, na německé hranice je to jenom kousek a za pár let to bude hotovo. Uplynulo 15 let a teď spolu otevíráme další úsek a já se ptám, proč to trvalo těch 15 let. Odpověď je velice prostá, ve vašem kraji řádili a dosud řádí takzvaní zelení aktivisté,“ řekl při slavnostním otevření dálnice prezident Zeman.

Ředitelství silnic a dálnic

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]