Praha privatizuje méně bytů. Strach z nepřizpůsobivých občanů chápeme, tvrdí opozice

Lídři pražské koalice. Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) a primátor Zdeněk Hřib (Piráti)  (FB ČT Praha a střední Čechy)

Lídři pražské koalice. Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: FB ČT Praha a střední Čechy

Zastupitelstvo hlavního města se dnes zabývalo privatizací městských bytů. Schválen byl však pouze prodej části z původně přislíbených nemovitostí. Pražské vedení se totiž rozhodlo ponechat více bytů v bytovém fondu. Ovšem současní nájemníci se teď obávají nejenom dalšího zdražování nájmů, ale také ubytování sociálně nepřizpůsobivých občanů. 

,,Mám ale za to, že Praha má již dnes městských bytů velmi málo a nemůže si nadále dovolit jejich rozprodávání. Bytovou privatizaci považuji za nešťastnou: nevidím důvod, proč by se město mělo zbavovat svého majetku za zlomek jeho ceny,“ uvedl radní Adam Zábranský (Piráti). A to i přes původní záměr, kdy byl prodej bytů slíben i dalším nájemníkům. Současné vedení však rozhodnutí z roku 2012 změnilo.

A proti zastavení privatizaci schvalovaných bytů se postavili také zástupci opozice. I když totiž zastánci návrhu tvrdí, že byty potřebují pro matky samoživitelky nebo učitele, občanští demokraté považují jejich obavy za opodstatněné: ,,Kvůli sociálnímu inženýrství, které tu předvádí hlavní město, dochází k tomu, že do naprosto nevhodných oblastí stěhují nepřizpůsobivé občany. Mrzí mě, že na to nemáme větší vliv. Rozhodně jsme jako celý klub ODS pro to, aby si lidé byty koupili, jak jim bylo přislíbeno před lety… Oni se na tu už připravili, třeba prodali svoje další nemovitosti nebo dojednali hypoteční úvěry,“ sdělila místopředsedkyně strany Alexandra Udženija deníku FORUM 24.

V současnosti tak má být privatizován pouze zlomek nemovitostí z původně plánovaného téměř tisíce bytů, které schválilo tehdejší zastupitelstvo. A samotný prodej bytů by pak měl být proveden na základě nových pravidel privatizace bytů, které mají být schvalovány na říjnovém jednání pražského zastupitelstva. Jejich bližší znění není ovšem opozici ani zástupcům veřejnosti blíže znám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]