Praha prý doteď nemá vedení kvůli Matěji Stropnickému

Eric Drooker

Koaliční jednání Trojkoalice, ANO a ČSSD v Praze se dnes zadrhlo na osobě Matěje Stropnického (SZ). Jeho působení v radě ANO a ČSSD odmítly. Po jednání to řekl předseda zastupitelského klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Další jednání je naplánované na úterý. Koalice složená z dnes jednajících stran se rozpadla loni v říjnu právě odvoláním Stropnického z rady.

Za odvolání prý může územní plán

Stropnický byl náměstkem primátorky pro územní rozvoj do loňského října, kdy opozice navrhla jeho odvolání. Pro tehdy hlasovali i zastupitelé za ANO a ČSSD. Stropnický podle svých slov byl sesazen kvůli změnám územního plánu a kvůli přípravě metropolitního plánu.

[ctete-foto]44463[/ctete-foto]

Následně bylo odhlasováno také odvolání radní pro sport Hany Novákové, pro školství a sociální věci Ireny Ropkové (ANO) a radního pro majetek Michala Haška (ANO), což vedlo k vypovězení koaliční smlouvy. Jejich kompetence si rozdělili zbývající radní.

Jasno může být ve čtvrtek

Stany se nedávno dohodly, že se pokusí koaliční projekt oživit. Dosud společně řešily program a případné další praktické fungování koalice. „Programového prohlášení zůstává platné beze změny,“ řekl Štěpánek s tím, že jednali také o úpravách koaliční smlouvy směrem k fungování koalice, například hlasování o návrzích podaných přímo na zastupitelstvu.

„Pokud se v úterý dohodneme na personáliích, může být ve čtvrtek hotovo,“ dodal Štěpánek s odkazem na čtvrteční jednání zastupitelstva. Zastupitelé by pak dovolili čtyři chybějící radní.

Opozice chystá schůzku

Pokud se domluví, budou mít ANO, ČSSD a Trojkoalice opět v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. V současné době vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.

Na zítřek mají naplánovanou schůzku také ODS a TOP 09, které se společně neúspěšně snažily vyjednat koalici s Piráty a nezávislými zastupiteli kolem bývalého primátora Tomáše Hudečka. Úspěch nepřineslo ani přizvání ČSSD či ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]