Praha sestěhuje uprchlíky ze stanových městeček do jednoho. Do Troje

Stanové městečko v Troji. (Hasičský záchranný sbor Praha, se svolením)

Stanové městečko v Troji. | FOTO: Hasičský záchranný sbor Praha, se svolením

Pražský magistrát dnes začne sestěhovávat stanová městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny do jednoho. Nově tak bude místo dvou jedno v Troji. Tam se přesunou lidé i zařízení z Malešic, kde bude městečko na čas zakonzervováno. Sdělil to primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem sestěhování je nízký počet uprchlíků, kteří stany využívají. První městečko s kapacitou 150 lůžek otevřela Praha v květnu v Troji, následovalo stejně velké v Malešicích. Stanovými městečky dosud prošlo přes 2400 lidí a nyní jich tam není dohromady ani stovka.

“Během úterý sestěhujeme obě stávající městečka do jednoho v Troji. Kapacita sloučeného areálu bude 250 lůžek, provoz bude zajišťovat zhruba 30 lidí. Stanové městečko v Malešicích zavřeme a zůstane zakonzervováno zhruba měsíc. V případě potřeby může být provoz obnoven,” uvedl Hřib.

(Týdeník FORUM)

Jedno ze stanových městeček dosud sloužilo jako čekárna pro Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech a druhé poskytovalo nouzové přístřeší pro příchozí uprchlíky, kteří neměli kam jít. “Situaci se nám podařilo dostat pod kontrolu, proto zůstane v provozu už jenom jedno z nich. Zároveň klesá počet klientů,” doplnil primátor. V pondělí bylo v Malešicích 71 lidí a v Troji devět.

První stanové městečko s kapacitou 150 lůžek otevřel magistrát v Troji v sobotu 14. května. První víkend tam našlo azyl 142 lidí. Na přelomu května a června potom začalo fungovat stanové městečko se stejnou kapacitou v Malešicích.

Praha 11. července po necelém měsíci znovu otevřela asistenční centrum ve Vysočanech, které dříve uzavřela kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit. Centrum nyní funguje a poskytuje Ukrajincům všechny služby až na zajištění ubytování s výjimkou nouzového přespání ve stanových městečkách a zprostředkování státních lůžek Správy uprchlických zařízení. Od počátku konfliktu na Ukrajině získalo podle dat ministerstva vnitra v ČR dočasné vízum 400 000 uprchlíků, z toho 91 000 v Praze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články