Praha sobě jedná v kauze dopravního podniku v rozporu s principy právního státu

Jan Čižinský (ČTK)

Jan Čižinský | FOTO: ČTK

To, co předvádí vrcholní představitelé Prahy sobě v čele s radním Adamem Schienherrem a předsedou hnutí Janem Čižinským v souvislosti s největší korupční kauzou v historii Prahy, týkající se Dopravního podniku Praha – tedy kauzou Dozimetr, je plejáda postupů a jednání v rozporu s právním řádem. 

Radní Adam Scheinherr, coby předseda dozorčí rady DPP, před časem nabyl podezření, že by v DPP Praha mohla být páchána majetková trestná činnost. V současné chvíli se ohání tím, že v této souvislosti podal trestní oznámení a spolupracoval s policií a že víc dělat nemohl. Jenže tím se jeho povinnosti coby předsedy dozorčí rady, které mu v takové situaci ukládá zákon, nevyčerpávají. Právě naopak. 

V rámci občanského zákoníku existuje preventivní obecná povinnosti zabránit a odvracet škodě. Trestní oznámení je až poslední prostředek, který vás nevyviní z první povinnosti. Jeho prvořadou povinností tedy bylo nahlásit škodu – a tím postupovat v souladu s občanském zákoníkem. Pokud jen podal trestní oznámení (u kterého jenom dodávám, že stále nevíme na koho a za co), ale jinak se založenýma rukama dva roky čekal na výsledek práce policie, vědomě či nevědomě přihlížel trestné činnosti, z níž jsou nyní podezřelí lidé spojení s organizovanou zločineckou skupinou, jejíž součástí byl člen této dozorčí rady a zároveň náměstek primátora Petr Hlubuček.

Již od roku 2019 doktorka Hana Marvanová upozorňovala všechny na podezřelé obchody Dopravního podniku Praha (podezřelé zakázky včetně těch bez výběrového řízení a připravované prodeje pozemků na stanicích metra za zády města a pod cenou), pan Scheinherr spolu s dalšími členy dozorčí rady s tím nic nedělal a všechny personální změny, které doktorka Marvanová prosazovala, odmítl. Tím vším jednal v rozporu s občanským zákoníkem. Přihlížel tomu, jak policie pracuje, a sám nečinil nic pro odvrácení vzniku škod; to je jasné porušení právní povinnosti. 

V rozporu se zákonem je také to, jak Praha sobě nyní používá úniky z policejního spisu k vedení politického boje. Jejich šíření na sociálních sítích, jak to dělá například předseda Prahy sobě Čižinský, je minimálně přestupkem a podle okolností by mohlo být i trestným činem. 

Chování vrcholných představitelů Prahy sobě v souvislosti s kauzou Dozimetr nás tak staví na úroveň banánové republiky, kde se stírají hranice mezi politikou a právem a politika se řeší před soudy. Mrzí mě, že právě Praha sobě v čele s Janem Čižinským takto přispívá k úpadku politické a právní kultury v naší zemi.

Autor je zastupitel hlavního města Prahy za TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články