Praha žije Evropou

()

Už jen pár dnů zbývá do dne, kdy Česká republika převezme předsednictví v Radě EU a Praha se na druhou polovinu roku 2022 stane symbolicky hlavním městem Evropy. Na příští dny je pro Pražany i návštěvníky metropole připravena řada programů a akcí, které budou o tom, že Evropská unie nejsou jen instituce, ale že Evropská unie jsou především lidé. Akce zastřešuje pražský magistrát a uvádí je pod mottem Praha žije Evropou. 

Širší centrum Prahy oživí taneční choreografie a průvody. Ve dnech 24., 25., 30. června a 1. července to bude hudebně-taneční Evropský průvod s vlajkami členských zemí EU a Prahy. Jeho trasa povede z Hradčanského náměstí přes Karlův most a Mariánské náměstí na Staroměstské náměstí. V pátek 24. a v sobotu 25. června večer vyjde z Mariánského náměstí na Staroměstské náměstí a dále na Kampu a zpět na Mariánské náměstí průvod svítících loutek The Visitors, které symbolizují obyvatele vodního světa. Na 30. června a 1. července je připravena Výprava za lvím srdcem, kdy se monumentální loutka českého lva a „létající“ sokolové objeví na Mariánském i Staroměstském náměstí.

Prostranství u Rudolfina nabídne od pátku 24. do neděle 26. června multižánrový happening Praha, srdce Evropy s besedami na téma EU, hudebními vystoupeními a divadelními představeními, výtvarnými, poznávacími a zábavnými aktivitami, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Program doplní vždy ve 14.30, 17.30 a ve 22.00 hodin unikátní performance akrobatky zavěšené pod heliovým balonem. 

Mariánské náměstí se stane místem, kde v pátek 24. června náměstek starostky Paříže symbolicky předá předsednictví pražskému primátorovi a oba se zúčastní veřejné debaty na téma spolupráce mezi Paříží, Prahou a Stockholmem. Část náměstí se promění v letní kino, které bude večer promítat francouzské, švédské a české filmy a uskuteční se zde i malý festival s ochutnávkou francouzské kuchyně, a to až do neděle 26. června.

V Centru architektury a městského plánování bude od pátku do neděle připraven třídenní festival nazvaný CAMP meets Paris & Stockholm s večerním programem, který bude zahrnovat diskusi a promítání letního kina. Pátek bude patřit Paříži a tématu cyklistiky, sobota bude věnována Praze a změnám ve veřejném prostoru a nedělní večer přenese návštěvníky do švédské metropole a nechá je nahlédnout pod pokličku její tradice v budování komunitního bydlení a úspěšné sociální politiky.

Kampus Hybernská se připojí po všechny tři dny sérií programů pro dospělé i děti. Pro malé návštěvníky to bude speciální Bublinová dílnička, divadelní představení a dětská kapela Bombarďák. Večer bude znít Kampusem hudba: v pátek romská v podání Mária Biháriho a kapely Bachtale Apsa a David Vrbík představí unikání hudební nástroj – laserovou spektakulární strunu. V sobotu se uskuteční koncert zpěvačky Terezy Dvořákové a klavíristky Amélie Teršilové, po něm bude následovat DJ Mikuláš Juráček s „dortem plným francouzských tanečních laskomin“ a na závěr vystoupí opět David Vrbík se svou laserovou strunou. Nedělní program nabídne workshopy pro děti.

Čapadlo, unikátní prostor u Vltavy u Smetanova nábřeží, bude hostit výstavu Noblis Arte mortem z recyklovaných odpadů. Hlavní město Praha zde představí zelenou hydroponickou stěnu a večery nabídnou hudební produkce umělců z Francie, Švédska a Polska.  

To je jen malá ochutnávka, podrobný program je k dispozici na: Praha žije Evropou. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články