Prahou prošel průvod s Moranou v podobě Zemana, skončila ve Vltavě

Happening Vynášení Zemany, který se uskutečnil při příležitosti posledního dne Miloše Zemana ve funkci prezidenta. Po vzoru lidového zvyku vynášení Morany byla vynesena z Hradu slaměná Zemana a na Karlově mostě byla spálena a vržena do Vltavy. (ČTK / Šimánek Vít)

Happening Vynášení Zemany, který se uskutečnil při příležitosti posledního dne Miloše Zemana ve funkci prezidenta. Po vzoru lidového zvyku vynášení Morany byla vynesena z Hradu slaměná Zemana a na Karlově mostě byla spálena a vržena do Vltavy. | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Zhruba stovka lidí ve středu večer v průvodu došla z pražského Hradčanského náměstí na Karlův most, odkud shodila do Vltavy hořící Moranu v podobě končícího prezidenta Miloše Zemana. Happening kritiků Zemanova působení v úřadu uspořádalo sdružení Sametové posvícení, které pořádá každoroční karnevalové průvody. Zemanovi dnes o půlnoci skončí druhý prezidentský mandát, ve čtvrtek bude inaugurován jeho nástupce Petr Pavel.

Lidé se začali na Hradčanském náměstí scházet kolem 17:30, na místě zahrál dvě protizemanovské písně písničkář Jaroslav Hutka. Průvod od Hradu vyrazil kolem 18:00 za doprovodu živé hudby a bubnování, hořící symbol končícího působení Zemana v úřadu lidé shodili do Vltavy před 19:00. Součástí průvodu byla i suita tvořená ukrajinskými ženami v tradičních krojích a českými vílami s věnci na hlavách. Akci si fotili i kolemjdoucí turisté, kterých však bylo zřejmě kvůli dešti na Karlově mostě méně než obvykle.

Organizátorka Olga Cieslarová před zahájením pochodu uvedla, že spolu se „Zemanou“ lidé z Hradu vynášejí lživost, mstivost, vulgaritu a aroganci, papalášství, buranství, nedostatek empatie, absenci sebereflexe, netransparentnost, ohýbání ústavy, vyvolávání rozkolů ve společnosti, předsudků a nenávisti nebo nadměrnou konzumaci alkoholu v pracovní době. „Marasmus a naprostou degradaci prezidentského úřadu, to právě dnes vynášíme,“ řekla.

Podobná akce se konala již v roce 2013, kdy v prezidentské funkci skončil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Zeman si za deset let v prezidentské funkci vysloužil kritiku za řadu rozhodnutí a postojů. Podle kritiků prolamoval ústavní mantinely, byl příliš vstřícný k autoritářským režimům, obklopil se nedůvěryhodnými spolupracovníky a svými konfrontačními výroky rozděloval společnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články