Prahu v sobotu čeká další demonstrace kvůli uprchlíkům

Eric Drooker

Na Václavském náměstí, které se často stává místem demonstrací, se v sobotu odpoledne sejdou odpůrci a podporovatelé migrace do České republiky. Od magistrátu dostaly povolení hned čtyři organizace – dvě na podporu přijetí cizinců v tísni, dvě proti němu. Kvůli akci bude zčásti omezena i doprava. Shromáždění odpůrců imigrace se konalo už 1. července, objevily se na něm makety šibenic pro „vlastizrádce“. Policie nezasáhla, podle výsledků kontroly ale nepochybila.

Sobotní program:

První akce začne ve 14:00 ve spodní části Václavského náměstí. Účastníci chtějí vyjádřit uprchlíkům svou solidaritu a odmítnout xenofobii. V průvodu se v 15:15 vypraví na Karlovo náměstí na piknik, který vyvrcholí koncerty v několika pražských klubech. Od 15:00 začne u sochy svatého Václava demonstrace těch, kteří imigranty v Česku nechtějí. Tam už by policie měla být v nejvyšší pohotovosti. Ti, kteří patří k odpůrcům přijetí, pak vyrazí na pochod k Hradu. V 17:00 začne na Můstku akce proti EU a imigraci, kterou svolala extremistická Národní demokracie. Následovat bude průvod k sídlu vlády. Ve stejnou dobu, tedy v 17:00, se hned vedle na začátku ulice Na Příkopě sejdou ti, kteří se chtějí postavit proti extremismu a násilí. A právě tyto akce většinou končí násilím.

Pořádkové jednotky budou posíleny
Pražská policie pošle do ulic desítky policistů navíc. V pohotovosti bude antikonfliktní tým i speciální pořádková jednotka. Akce omezí automobilovou dopravu i provoz tramvají.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen v Sýrii své domovy kvůli tamním letitým bojům opustily čtyři miliony lidí. Téměř polovina běženců je v Turecku, další v ostatních sousedních zemích. Vláda před nedávnem schválila plán, že by Česko mohlo do konce roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner