Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji měli začít očkovat, ale nemají s čím

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji tento týden nezačnou očkovat proti koronaviru, vakcína AstraZeneca nedorazila. Očkovat mělo začít 30 praktiků, dostat měl každý z nich 100 dávek vakcíny. AstraZeneca pošle jen 700 dávek, a to až příští týden.

Vakcína Moderna tento týden nedorazí vůbec, kraj obdrží pouze osm plat vakcíny Pfizer/BioNTech, některá očkovací místa budou proto zřejmě koncem tohoto týdnem nebo v příštím týdnu zavřená. Nebudou mít co očkovat, řekl dnes novinářům mluvčí kraje Martin Volf.

FORUM 24 (archiv)

„Moderna nepřijde vůbec, z Pfizeru dorazí šest plat, která nakonec budou navýšená o dvě další plata z rezervy Fakultní nemocnice na Bulovce, což je centrální státní rezerva,“ uvedl Volf s tím, že dvě plata vakcíny Pfizer/BioNTech budou určena k očkování lidí nad 80 let. „Co se týká AstraZenecy, tak přesto, jak byly naplánované dodávky, máme informaci, že žádné nedorazily a nedorazí,“ doplnil Volf. Ty, které dorazí příští týden, obdrží sedm obvodních lékařů. „Kde ty vakcíny od AstraZenecy jsou, nevíme a nedokáže nám to zdůvodnit ani ministerstvo zdravotnictví,“ dodal.

Podle Volfa budou muset některá očkovací místa přerušit očkování, a to kvůli nedostatku vakcín. Zda se to odrazí na podávání druhých dávek, přepočítává krajský koordinátor očkování Aleš Chodacki spolu s hlavní hygieničkou společnosti Krajská zdravotní Danou Vaculíkovou.

„Vzhledem k tomu, že minulý týden vláda apelovala na hejtmany, aby očkovali všechno, co mají v zásobách, aby si nic neschovávali pro případy druhých dávek, tak jsme uposlechli, nic jsme neschovávali, v tom centrálním skladu Krajské zdravotní prý není žádná zásoba vakcín,“ uvedl Volf. Dodal, že kraj zatím nemá informaci, že by v regionu někdo nedostal druhou dávku včas.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]