Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a prezidentská kandidátka Danuše Nerudová bude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Ve čtvrtek to oznámila webu EURACTIV.cz. Zatím však neuvedla, za kterou stranu. Dříve na twitteru napsala, že kandidaturu zvažuje.
„Kandidovat určitě budu. Jednám se všemi politickými stranami, které by reflektovaly můj program z prezidentských voleb. Dohodnuto zatím definitivně nic není, kandidátky se uzavírají na podzim,“ řekla Nerudová redakci EURACTIV.cz. Zatím však není jasné, na čí kandidátce se Nerudová objeví. Spekuluje se o TOP 09 nebo hnutí STAN.
Na twitteru Nerudová už dříve prohlásila, že kandidaturu zvažuje. „Přání je otcem myšlenky. Mohu potvrdit, že vážně zvažuji svoji kandidaturu, ale nic není v tuto chvíli jisté a potvrzené. Můj postoj k EU je bez ohledu na účast/neúčast v evropských volbách stále stejný,“ napsala Nerudová na sociální síti twitter.
Evropskou unii prý vnímá jako obrovskou příležitost pro Českou republiku, její občany i firmy. „Vždy jsem mluvila o důležitosti našeho členství a o tom, že musíme v EU skutečně hájit naše zájmy. O to více v době bezprecedentních výzev a krizí. Bylo by mi ctí,“ dodala Nerudová.
České europoslance si lidé budou moci v návaznosti na unijní dohodu vybírat 7. a 8. června příštího roku, termín ale podle ministerstva vnitra musí formálně vyhlásit prezident Petr Pavel. Má na to zhruba deset měsíců, neboť rozhodnutí hlavy státu o termínu voleb musí být vydáno nejpozději 9. března 2024. Strany a hnutí mají mít s ohledem na zákonné lhůty na sestavení a předložení kandidátních listin pro eurovolby čas do 2. dubna příštího roku.
Nové složení unijního zákonodárného sboru určují voliči na pět let. Obyvatelé 27 zemí bloku půjdou k volbám poprvé po odchodu Velké Británie z EU. Celkem Evropané vybírají 705 poslanců. Každá země vybírá takový počet zástupců, který odpovídá její velikosti.
Po volbách do Evropského parlamentu budou lídři členských zemí rozhodovat o tom, kdo následujících pět let povede Evropskou komisi, tedy unijní exekutivu. Europoslanci dlouhodobě prosazují, aby v čele komise stál lídr vítězné europarlamentní kandidátky, vlády však tento princip nechtějí akceptovat.