Prase, mafiánský novinář, zkorumpovanej. Takhle oslovuje premiér novináře, kteří kladou nepříjemné otázky

Jaroslav Kmenta a Veronika Kučíková na setkání s Andrejem Babišem v Poděbradech.  (Veronika Kučíková / FORUM 24)

Jaroslav Kmenta a Veronika Kučíková na setkání s Andrejem Babišem v Poděbradech. | FOTO: Veronika Kučíková / FORUM 24

Během srpnových předvolebních mítinků navštívil šéf hnutí ANO Andrej Babiš i Poděbrady, kde podepisoval své marketingové publikace „Sdílejte, než to zakážou!“ Pro premiérův podpis dorazil na lázeňskou kolonádu také investigativní novinář měsíčníku Reportér magazín Jaroslav Kmenta, který při té příležitosti předsedovi vlády položil několik nepříjemných otázek.Kdo vás teďka platí. Předtím Vás platil Pitr a Mrázek. A teď vás platí kdo?“ uvítal Babiš Kmentu u svého stánku. „Tady učíte mladou novinářku lhát!“ řekl premiér reportérovi.

Setkání investigativního reportéra Jaroslava Kmenty z Reportér magazínu s Andrejem Babišem v Poděbradech nebylo příliš přátelské. „Potřeboval jsem s ním mluvit mimo jiné proto, že už léta neodpovídá na moje otázky, esemesky a maily ignoruje. A protože jsem chtěl získat vyjádření k některým kauzám, nezbývalo mi než se pokusit o rozhovor při autogramiádě,“ napsal Kmenta v zářijové reportáži měsíčníku. 

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Babišova hlídka

„Plán měl háček. Na místě působilo přibližně deset dokonale sehraných bodyguardů se sluchátky v uších. Společně s dalšími policisty v uniformách i v civilu šlo o rozsáhlé manévry, bodyguardi byli na mnoha místech a mých plánovaných dvacet až třicet metrů odstupu od premiéra nestačilo. Jeden ze strážců mě objevil, oslovil mě mým jménem a přátelsky se se mnou začal bavit,“ popisuje Kmenta v reportáži prvotní kontakt s Babišem v Poděbradech. 

Na podpisové akci byl přítomný také Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu a také ministr dopravy. „V tašce jsem měl dva výtisky své nové knihy Babišovo Palermo I. Obě jsem podepsal, jednu s věnováním Babišovi a druhou několikanásobnému ministrovi Karlu Havlíčkovi. Havlíček si knihu vzal, velmi slušně poděkoval, ale řekl, že nemůže slíbit, že si ji v tom pracovním shonu přečte. Byla to normální reakce. Na podobné chování jsem byl zvyklý od mnoha jiných politiků z minulosti,“ okomentoval Kmenta setkání s vicepremiérem. Tím ale dobrá nálada skončila. 

Rozhovor s premiérem

„Panu Jaroslavovi,“ postavil se novinář Kmenta před Babišův stánek s přáním o podpis do jeho marketingové knihy. Reakce však byla zcela odlišná než při komunikaci s Havlíčkem. 

Babiš: Pane Kmenta, vy jste přišel provokovat.

Kmenta: Nepřišel, fakt ne. 

Babiš: Vy jste jedna z největších novinářských žump. Kdo vás teďka platí? Předtím vás platil Pitr a Mrázek. A teď vás platí kdo?

Kmenta: Proč tohle říkáte?

Babiš: A ještě jste tak sprostej…

Kmenta: Proč tohle říkáte? Máte na to nějaké důkazy? 

Babiš: A vy máte nějaké důkazy na to, co píšete? 

Kmenta: No jasně, přinesl jsem vám knížku. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„V té chvíli jsem vytáhl knihu Babišovo Palermo I, do které jsem krátce před tím vepsal věnování: ‚Andreji Babišovi, aby měl zpětné zrcátko‘,“ upřesnil Kmenta začátek jejich společného rozhovoru. „Já vám na tu vaši knížku kašlu,“ odpověděl ministerský předseda na dárek, který odložil na stranu stolu. 

Babiš: Vy zneužíváte i mého syna totiž. Vy jste takové prasata novinářské.

Kmenta: Já jsem s ním nic nedělal. Žádný rozhovor.

Babiš: No dobře. Na shledanou. S vámi se nebavím.

Tím měl rozhovor skončit. Kmenta ale neodešel. „Neodešel jsem. Požádal jsem ho ještě jednou o jeho publikaci,“ dodává uznávaný publicista.

Babiš: Vy lžete, jste mafiánský novinář stejně jako ostatní…

Kmenta: Vy jste teda asi mafiánský premiér, když se takhle vyjadřujete.

Babiš: Pane Kmenta, s vámi se nechci bavit. Tady učíte mladou novinářku lhát! Jako. Ta vaše novinářská žumpa. Ta vaše parta, co neustále píšete. 

Strach z otázek

„Babiš přitom ukázal na kolegyni Kučíkovou, která stála vedle a vše natáčela na telefon. Babiš mi pak strčil na stůl jednu z předem podepsaných knih, kde ale byl jen jeho podpis a smajlík,“ říká Kmenta k jejich probíhajícímu rozhovoru. Stále ale neobdržel odpovědi na své otázky a i přes tlak premiérových fanoušků zůstal stát. To už ale Babiše rozohnilo a spustil směrem ke Kmentovi: „Já nekradu! Neberu prachy jako vy! Vy jste bral prachy od Pitra a Mrázka. Vy jste prase novinářské, na shledanou.“

„Ze setkáni s Babišem jsem si odvezl pocit, že Andrej Babiš žije v permanentní nervozitě a také ve strachu z obyčejných otázek,“ uvedl závěrem reportáže Kmenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]