Protasevič se v běloruské státní televizi v slzách přiznal k organizování protivládních protestů

Roman Protasevič (Sviatlana Tsikhanouskaya/@Tsihanouskaya)

Roman Protasevič | FOTO: Sviatlana Tsikhanouskaya/@Tsihanouskaya

Zadržovaný běloruský opoziční novinář Roman Protasevič se ve čtvrtek objevil v běloruské státní televizi, kde se v rozhovoru v slzách doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Protasevičova rodina a opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.

Běloruská bezpečnost zadržela Protaseviče a jeho partnerku Sofii Sapegovou 23. května po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu. Od svého zatčení se bývalý hlavní redaktor informačního kanálu Nexta objevil na obrazovkách potřetí.

()

„Je bolestné sledovat ,přiznání‘ Romana Protaseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Roman, kterého znám,“ uvedl Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. „Je rukojmím režimu a my musíme učinit vše pro to, aby byl propuštěn spolu s dalšími 460 politickými vězni,“ napsal na twitteru.

Video, na němž se minulý měsíc doznala Protasevičova přítelkyně Sapegová, která má ruské občanství, podle opozice také vzniklo pod nátlakem.

Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala. Běloruské úřady již dříve Protaseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí, a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná.

Protasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistý, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,“ řekl. „Je mi to však jedno,“ dodal. „Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněných akcí,“ řekl Protasevič.

„Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče (Lukašenka), ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ poznamenal novinář v 90minutovém videu. Ke konci rozhovoru se Protasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.

Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest. „Znám svého syna velmi době a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí,“ uvedl.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských volbách. Vítězem srpnových voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Protasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]