Pravda.ru: Zeman vycítil šanci a negativní pohled na rok 1968 je v Česku přehnaný

(Pravda.ru/ТВ Центр)

FOTO: Pravda.ru/ТВ Центр

Ačkoliv ruská média si všímají spíše návštěvy syrského diktátora Asada v Soči než návštěvy českého prezidenta tamtéž, přesto se i pro něj místo našlo. Server Pravda.ru (21. 11.) píše: V lednu zvolí Česká republika nového prezidenta. Podle průzkumu TNS Kantar a Median pro Českou televizi dostane Zeman 41,5 % hlasů v prezidentských volbách a vyhraje je.

Takto to líčí autorka Ljubov Stepušova, která se jinak zabývá spíše Portugalskem a Jižní Amerikou.

Závěr: Česká republika se ve všech směrech přibližuje pragmatickým vztahům s Evropskou unií, odmítá principy tolerance a multikulturalismu a normalizuje vztahy s Ruskem. Proto takový skvělý výsledek: návštěva u Putina v symbolickém okamžiku vítězství nad ISIS v Sýrii. Zeman je na návštěvě u Putina, stejně jako zástupci asi 130 českých firem, které podepsaly smlouvy v hodnotě asi 20 miliard korun (781 milionů eur).“

„Když jsem letěl do Francie, měl jsem čtrnáct podnikatelů, tady je sto čtyřicet.“ Z toho můžeme usoudit, že Rusko je desetkrát důležitější než Francie,“ řekl Zeman v Soči.

Rusové to prostě vnímají tak, že Češi už pochopili, že je na tom EU zle, když se Čechům nelíbí povinné kvóty na uprchlíky a Merkelová nemůže sestavit vládu, zatímco Andrej Babiš ji sestaví. Tak hledají spásu na východě a Zeman je toho jasnozřivým garantem.

„Naše společnost byla vždy na ruském trhu,“ řekl jeden z členů delegace Jaroslav Hanák pro Český rozhlas. „Na rozdíl od západních společností tady nemáme jazykové problémy a především navzdory politickým rozdílům, sankcím a protisankcím, bývalé Československo a dnešní Česká republika mají v Rusku dobrou pověst a díky profesionalitě a kvalitě jsou české výrobky velice žádané. To je naše šance.“

A Zeman tuto šanci vycítil. Zvláště povzbuzující jsou jeho slova, že není možné přepisovat historii druhé světové války.

„Považuji za vynikající povinnost udělit ocenění veteránům Velké vlastenecké války, kteří osvobodili tehdejší Československo,“ řekl Zeman v Soči. „Existují ti, kteří odsuzují a přepisují historii. Podle mého názoru jsou to prostě vadní lidé. Ti, kteří si pamatují minulost, jsou odsouzeni ji znovu zažít.“

Pravda také píše: „Česká liberální média se pokoušela hrát na city Čechů ve vztahu k roku 1968. Mnoho zdrojů již citovalo článek Leonida Maslovského na on-line televizním kanálu Zvezda, že ‚Češi by měli být vděční SSSR za rok 1968‘.

Čeští politici se domnívají, že tento článek je oficiálním názorem Kremlu a ponížením České republiky, píše deník denik.cz.“

Pravda také zmiňuje, že Zeman označil text za záměrnou provokaci a autora za blázna, 22. listopadu byl článek odstraněn z webových stránek Zvezdy.

Zřejmě aby to nebylo některým pamětníkům líto, Pravda ale doplňuje: „S událostmi roku 1968 v České republice je zacházeno rozdílně,“  řekl pro Pravda.ru doktor historických věd, vedoucí oddělení dějin slovanských národů střední Evropy na Institutu slavistiky RAN Boris Nosov.

„Ne všichni v České republice o tom mluví, ale mnozí si pamatují 1968 i pozitivně,“ pokračoval expert. „Negativní postoje jsou v některých médiích přehnané. Rok 1968 nebyl pouze sovětskou invazí, ale udržel Československo v táboře socialismu, který se vyvíjel. Češi velmi dobře pamatují, že když Rudá armáda osvobodila Československo od Hitlera, koordinovala své jednání s prezidentem kvůli obnově země. Byla také řada dalších událostí, které se v Česku přijímají pozitivně, třeba nevměšování se SSSR za Sametové revoluce v roce 1989.

Podle odborníka „Zeman není příznivcem Ruska“, je zastáncem rozvoje vzájemně prospěšných vztahů mezi Českou republikou a evropskými zeměmi s Ruskem.

Takhle to tedy vidí Rusové, aspoň ti, kteří píší do Pravdy. Je to takový návrat z vandru domů. Nebylo v roce 1968 s tou invazí všechno zlé. Vždyť se nás povedlo udržet v táboře socialismu a mnozí (kdo asi?) se na to dívají „pozitivně“. Zeman je rozumný pragmatik a dá se s ním mluvit.

Letos se nám podzim skutečně vydařil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]