Pravé šampaňské z Francie se v Rusku musí přejmenovat na šumivé víno

Ilustrační foto. (Pixabay/pasja1000)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/pasja1000

Společnost Moët Hennessy (značky Moët & Chandon, Dom Perignon, Veuve Сliсquot atd.) zastavuje dodávky svých výrobků do Ruska na dobu neurčitou. Důvodem jsou změny v ruské legislativě, podle kterých se výraz „šampaňské“ smí používat pouze pro „ruské šampaňské“, které se vyrábí v Rusku. Vína z francouzské oblasti Champagne by se v tomto případě měla přejmenovat na „šumivá vína“.

V Rusku si ovšem myslí, že ruský trh pozastavením dodávek produktů společnosti Moët Hennessy ohrožen není. Především je to prý dáno tím, že Ruská federace zdaleka není na prvním místě mezi dovozci této francouzské pochoutky, píše web 5-tv.ru.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Jednoduše si nemyslím, že například Rusko je pro značku Moët & Chandon tak velkým trhem. V Champagne je nízká hustota vinic a na světě je nedostatek šampaňského. A pokud toto šampaňské nebudou prodávat v Rusku, budou ho prostě prodávat jinde,“ vysvětlil v rozhovoru pro 5-tv.ru vinař Pavel Švec.

Odborník však dodal, že ruští spotřebitelé ani v případě definitivního zániku domu Möet Hennessy nezůstanou bez původního dováženého nápoje: „Nemyslím si, že by trh utrpěl. V Champagne je mnoho dalších vinařských domů. Zároveň se domnívám, že šampaňské je majetkem Francouzské republiky, a to, že ho někdo v Rusku používá v ruských písmenech, dokonce i v latince, je špatně. Tato značka byla ukradena Francouzům ještě v SSSR. Není to správné vůči vinařům, kteří do této značky investovali stovky let. Francouzské víno by se mělo jmenovat Champagne,“ říká vinař.

Po právní stránce prý ruské úřady vinařskému domu nic špatného neudělaly, protože se jedná o celosvětovou praxi, která existuje všude.

„O tom, co a jak se má označovat, rozhoduje vláda, my stanovujeme vnitřní zákony. Obchodní společnosti jsou proto povinny přizpůsobit se našim požadavkům. Pokud tato pravidla přijaly značky jako Apple a Google, měl by je přijmout i výrobce šampaňského. Zda se budou moci vrátit na náš trh, nikdo neví. Vždyť to místo není nikdy prázdné,“ dodal právník Gleb Podjablonskij.

V podstatě ale pozornost vzbudilo hlavně to, že na sebe Rusko upozornilo dalším hloupým zákonem. Jistě je to v tom všem, co se tam děje, ještě to nejmenší. Na daču si každopádně papaláši kremelského režimu opatří k pití jen to nejlepší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]