Pravicová koalice podle ODS: Hazard, proruské weby a Ivo Valenta

Podnikatel v hazardu, majitel Parlamentních listů a bývalý senátor Ivo Valenta (ČTK)

Podnikatel v hazardu, majitel Parlamentních listů a bývalý senátor Ivo Valenta | FOTO: ČTK

Občanská demokratická strana se rozhodla jít do sněmovních voleb s podporou Strany soukromníků, známé díky senátorovi, majiteli společnosti SYNOT a vydavateli mj. Parlamentních listů Ivu Valentovi. Vzhledem k tomu, že předseda ODS Petr Fiala před časem odmítl spojování pravicových stran, je to krok nepochopitelný a hlavně smutný. Propojením s takovýmto subjektem se ODS diskredituje ještě více než prosazováním názorů Václava Klause ml.

ODS dlouhodobě hledá způsob, jak se vrátit na výsluní. Uvědomuje si, že média Andreje Babiše jí v tom rozhodně nepomohou, a tak si našla spojení jiné, sice pochybné, ale nějaký ten mediální prostor jistě dostane. Navíc bude moci zesílit svou „pravicovou“ rétoriku reprezentovanou Klausem juniorem, kterému se úspěšně daří využívat populismu, odklonu od původního programu ODS a ještě to čtenářům Novinek prodávat jako pravici. Podle této ODS je totiž pravicové kritizovat Evropskou unii, Angelu Merkelovou a uprchlíky, v čemž se s Valentovými Soukromníky dobře shodnou.

Zajímavé bude sledovat postoj ODS k vlastnictví médií politiky. Občanští demokraté sice jsou velkými kritiky ministra financí Andreje Babiše, těžko však budou proti jeho (nyní obmyšlenému, pardon) vlastnictví společnosti Mafra, když jejich volební partner je majoritním vlastníkem firmy Our Media, která vydává mj. Parlamentní listy. Ale máme tu také konspirační Protiproud Petra Hájka, „názorové“ (tzn. proruské, konspirační a případně úplně hloupé) weby EUportal.cz, EUserver.cz, Freeglobe.cz, EUrabia.cz a Eportal. Ostatně i na nich se prosazuje tato pochybná představa pravice, která se podařila společnosti vnutit jako nové téma, když ti uprchlíci nakonec nepřišli.

Je škoda, že si ODS vybrala propojení pravice tohoto druhu. Je škoda, že stále více sílí proud mimo vliv předsedy Fialy. A je škoda, že se daří vnucovat lidem tuto rádoby konzervativní rétoriku, mást voliče v tom, v čem spočívá dělení na pravici a levici… A je škoda, že teď už se bude jedna z mála volitelných stran vymezovat proti Babišovi jen těžko. Jenže ona už to ani nedělá, protože Fiala několikrát odmítl jasně říci, zda by šel s hnutím ANO do koalice. Doufejme tak, že se jedná jen o předvolební taktiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]