Pravidla karantény se mění. Už do ní nepůjde každý, kdo se setkal s nakaženým

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), za ním hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB Úřad vlády)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), za ním hlavní hygienička Jarmila Rážová | FOTO: FB Úřad vlády

Od úterý budou platit nová pravidla pro umísťování lidí do karantény. Nepůjde do ní např. bezpříznakový člověk, který se sice setkal s nakaženým, ale oba přitom měli roušku, informuje Česká televize. Nebude do ní muset ani člověk, který již nemoc prodělal. Nelze také vyloučit další cílená omezení kvůli COVID-19 u rizikových činností, například velkých shromáždění lidí, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Bude se podle něj vyhodnocovat hlavně vývoj počtu nově pozitivně testovaných v tomto týdnu.

„Nemohu vyloučit, že nějaká protiepidemická opatření zavedena budou. Nemůžeme si myslet, že čísla se sníží sama od sebe. Pravděpodobně budeme muset udělat ještě nějaká další opatření,“ uvedl ministr. Měla by být podle něj být cílená, nikoliv plošná.

Důležité je podle Vojtěcha sledovat poměr pozitivních záchytů na počet testů. „Číslo osm nebo devět procent je poměrně vysoké. Uvidíme, jak se bude vyvíjet v následujících dnech, a podle toho případně další opatření přijmeme,“ dodal. Zákaz vycházení dál než 500 metrů jako v Izraeli podle něj nyní na místě není.

Další regionální opatření proti šíření nového typu koronaviru začala v ČR platit ode dneška. V celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začalo podobně jako už dříve v Praze platit omezení otevírací doby restaurací a barů, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. V hlavním městě si mají lidé dezinfikovat ruce před vstupem do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]