Poslanci od rána jednají o prodloužení nouzového stavu. Ten by měl skončit už 20. listopadu, vláda proto žádá zákonodárce o dalších 30 dní. V případě schválení by trval až do 20. prosince. Pokud by sněmovna pro další prodloužení ruku nezvedla, pravděpodobně by skončila většina opatření kvůli koronaviru. Vláda by totiž podle ústavního právníka Jana Kysely sama znovu nouzový stav zavést nesměla.
Nouzový stav platí kvůli epidemii koronaviru v Česku od 5. října. V případě nebezpečí jej může vyhlásit vláda na maximálně 30 dní, doba trvání nouzového stavu je nejvýše 30 dnů. Prodloužit se může pouze po předchozím souhlasu poslanecké sněmovny. O ten ve čtvrtek poslance vláda požádala.
Podle premiéra Babiše (ANO) chce jeho kabinet dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s koronavirem. S prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dní však nesouhlasí opoziční poslanci. Někteří poukázali na to, že jde o zásadní opatření, které omezuje svobody občanů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na půdě poslanecké sněmovny zdůraznil, že aktuální plošná opatření nouzový stav vyžadují. Pokud by zákonodárci s prodloužením nesouhlasili, vládní restrikce by musely skončit. Otázkou zůstává, zda by vláda mohla i po nesouhlasu poslanců nouzový stav zavést znovu sama.
Podle ústavního právníka Jana Kysely by takový krok byl za hranou zákona. „Pokud to uděláte s odstupem měsíců, kdy se ukáže, že situace, která vypadala, že se bez nouzového stavu obejde, ale nakonec se zhoršila, tak je to v pořádku,“ vysvětlil pro deník FORUM 24. Kdyby to ale bylo tak, že vláda začne obcházet poslaneckou sněmovnu poté, co jí zákonodárci nouzový stav neprodlouží a vláda si ho vždy vyhlásí znovu, tak to bych řekl, že je klasický případ zneužití zákona,“ doplnil Kysela s tím, že by takový krok považoval za ústavně nekorektní.
Prodlužování nouzového stavu poslaneckou sněmovnou pak podle ústavního právníka nijak omezeno není. „Nedá se říct, že by v ústavním zákoně o bezpečnosti bylo napsáno, o jakou dobu může být nouzový stav prodlužován. Připadá mi ale korektní vykládat zákon tak, že když vláda může nouzový stav vyhlásit na 30 dní, tak i sněmovna jej bude prodlužovat maximálně o stejné období,“ uvedl Jan Kysela s tím, že počet prodloužení pak může být použit tolikrát, kolikrát je potřeba. Kysela však dodává, že pokud by nouzový stav trval mnoho měsíců, nabízí se otázka, zda jej vláda nezneužívá.