Právník se zastal Ujgurů, delegátka čínského režimu tloukla papíry o stůl

Fórum Výboru pro lidská práva (printscreen Twitter)

Fórum Výboru pro lidská práva | FOTO: printscreen Twitter

Čínský komunistický režim na jednání Výboru Spojených národů pro lidská práva předvedl, jak si představuje diskuzi na nepohodlné téma. Jakmile přišla řeč na utlačované Ujgury, delegátka čínského režimu tropila hluk a dožadovala se toho, aby kritikovi odebrali slovo.

O systematickém utlačování ujgurské muslimské menšiny v Číně referoval právník a lidskoprávní aktivista Hillel Neuer z nevládní organizace United Nations Watch. „Když jsem se zastal milionu muslimských Ujgurů, které čínský režim drží v táborech, představitelka tamního režimu zuřivě bouchala do stolu ve snaze mě umlčet,“ popsal Neuer marný pokus Číňanů uniknout kritice. Předmětnou scénu zachycuje druhé z níže uvedených videí:

„Zítra se Výbor pro lidská práva otevře znovu – a my nenecháme Peking, aby nás zastrašoval a umlčoval v otázce jeho zvěrstev,“ reagoval Hillel Neuer na výpady z čínské strany. Delegátka čínského režimu vystoupila letos v létě na Výboru pro lidská práva, kde si Neuera dobírala pro údajné „neopodstatněné útoky“. Zmíněný právník se ovšem ve skutečnosti ptal na novou roli Pekingu v mezinárodním panelu Výboru pro lidská práva. Zmíněného výboru se zeptal: „Právě jsme slyšeli z Pákistánu o islamofobii. Pokud jim však skutečně jde o muslimy, proč nevydali ani jednu rezoluci pro milion muslimů zadržovaných v táborech a pronásledovaných pro jejich náboženství?“ ptá se Neuer.

Výbor Spojených národů pro lidská práva je skupina 18 expertů, která se schází třikrát do roka, aby posoudila periodické zprávy členských států o tom, jak splňují závazky Mezinárodního paktu o občanských a politických právech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]