Právo opět otisklo inzerát k Havlovým narozeninám. Něco se však změnilo

Blahopřání k narozeninám Václavu Havlovi, které vyšlo 7.10.1989 v Rudém právu pod jménem Ferdinand Vaněk. (ČTK)

Blahopřání k narozeninám Václavu Havlovi, které vyšlo 7.10.1989 v Rudém právu pod jménem Ferdinand Vaněk. | FOTO: ČTK

Rudé právo, které vyšlo 7. října 1989 vstoupilo do dějin. Právě v něm se totiž objevil na třinácté straně inzerát, přející k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi. Komunisté v redakci stranických novin zřejmě netušili, že se jedná o jméno ze hry Václava Havla Audience, a tak inzerát publikovali. Po třiceti letech to udělalo i současné Právo.

„Dne 5. 10. 1989 oslavil narozeniny Ferdinand Vaněk z Malého Hrádku. Za jeho namáhavou práci, kterou ve svém životě vykonával a vykonává, mu děkují a do dalších let hodně zdraví a dalších pracovních úspěchů mu přejí jeho spolupracovníci a přátelé,“ stálo v originálním inzerátu.

Dnešní verze se liší pouze tím, že nepřeje Havlovi do dalších let a ze spolupracovníků se stali spoluobčané. Jinak se zadavatel striktně držel předlohy, včetně fotografie, kterou v roce sametové revoluce uveřejnily tehdejší noviny. Právě podoba Vaňka alias Havla byla v té době velkým překvapením. Jeho jméno totiž znali téměř všichni, ale jen někdo si ho dokázal spojit s obličejem budoucího prezidenta.

Petr Rýgl, který v roce 1989 podal odvážný inzerát, chtěl prý komunistům udělat nějakou poťouchlost. Jméno Ferdinanda Vaňka si vybral, protože mezi odpůrci režimu už zlidovělo a každý věděl, koho si pod ním má představit. Současný inzerent je zatím stále skryt a možná to tak zůstane napořád.

Na „remake“ inzerátu upozornil na Twitteru například moderátor České televize Michal Kubal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]