Pravoslavná církev fandí Rusku proti Západu

(Wikipedia)

FOTO: Wikipedia

Čeští pravoslavní se po sčítání lidu radují: K jejich církvi se přihlásilo bezmála 41 tisíc lidí, což z ní dělá druhou největší církev v Česku. Speciálně k Ruské pravoslavné církvi, která v Česku slouží především zaměstnancům velvyslanectví Ruské federace a jejich rodinným příslušníkům, se oficiálně hlásí 497 věřících. Vazby na Moskvu jsou v obou případech silné.

Aktuální výsledky sčítání lidu dělají pravoslavné církvi radost. Počet věřících výrazně narostl; do značné míry vlivem příchodu cizinců, zejména z Ruska, z Ukrajiny a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. „Jsou zde ale i věřící z balkánských zemí. Tento trend ovšem trvá již od 90. let 20. století, a tak nelze říci, že naše pravoslavná církev je jen církví „cizinců“ či „imigrantů“. Mnoho věřících původem z ciziny zde žije a pracuje už dlouhá léta, často desetiletí, mají české občanství, jejich děti se zde narodily nebo vyrostly,“ napsal v reakci na výsledky aktuálního sčítání lidu na webu Hlas pravoslaví duchovní Jakub Jiří Jukl.

Dvě pravoslavné církve

V Česku oficiálně působí hned dvě pravoslavné církve. Menší z nich (a – co se oficiální přítomnosti v Česku týče – také výrazně mladší), je Ruská pravoslavná církev – podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi v České republice (jak zní oficiálně celý název). Sídlí v Karlových Varech a její vznik v roce 2011 některé dosavadní pravoslavné věřící rozzlobil. Například zástupci olomouckobrněnské části Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku i s odstupem let mluví o podvodu spáchaném na českém zákoně o církvích a náboženských společnostech. S tím, že jako samostatná církev vůbec neměla být vůbec registrována.

Po registraci se nicméně ruské „ podvorje“ stalo z hlediska českých zákonů plnohodnotnou církví.

Působení pravoslavné církve v Česku je přirozeně historicky úzce spojeno právě s Ruskem. Pro něj je také náboženství jedním z významných nástrojů takzvané měkké síly (soft power), která slouží k ovlivňování veřejného mínění v zahraničí. Moskevský patriarchát ruské pravoslavné církve…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články