Pravoslavná Ruska žaluje McDonald’s za pokušení během půstu

Ilustrační foto. (Pixabay/Islandworks)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Islandworks

Pravoslavná Ruska z Moskvy zažalovala restauraci rychlého občerstvení McDonald’s kvůli pokušení během půstu. Informoval o tom telegramový kanál Vaza.

„Zamoskvorecký soud v Moskvě obdržel neobvyklý případ. Obrátila se na něj žena, která požadovala potrestání restaurace rychlého občerstvení McDonald’s za jejich reklamní plakát. V dubnu 2019 Ksenii, která držela velký půst, zabolelo u srdce, když si na ulici v Omsku všimla velkého billboardu, na kterém byly najednou zobrazeny dvě nikoli postní potraviny: cheeseburger a chicken McNuggets. Ve své žalobě uražená dáma uvádí, že na tuto reklamu narazila uprostřed půstu, který mimochodem v té době pravidelně dodržovala již 16 let. Burgry zasáhly morálku ženy a přivedly ji k nevhodnému pokušení.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Teď požaduje 1000 rublů za morální újmu. Miliony prý nechce a tohle jí bude stačit.

Již dříve bylo oznámeno, že Permská eparchie Ruské pravoslavné církve podala stížnost na policii kvůli reklamě na kavárnu „Šaurma je nedaleko“. (Šavarma či šaurma je druh blízkovýchodního rychlého pokrmu, který je připravovaný na rotačním grilu. Pokrm je oblíbený v rychlém občerstvení po celém arabském světě, ale také v Rusku, Polsku a v zemích bývalého SSSR, kde je pod tímto názvem prodáváno v podstatě totéž, co je jinak známo jako kebab či gyros.)

Andrej Litovka, sekretář diecéze, řekl serveru Properm.ru, že podle jeho názoru je nutné prověřit možnost, že došlo k urážce citů věřících (článek 148 ruského trestního zákoníku). Litovka tvrdí, že diecéze „dostává kvůli této reklamě spoustu telefonátů od rozhořčených lidí“. Reklamu již dříve kritizoval vedoucí patriarchální komise pro rodinu, mateřství a dětství Dimitrij Smirnov. Poukázal na negativní postoj církve k takovému způsobu propagace. V kritizované reklamě byly použity křesťanské motivy. Na fotografii je polonahá modelka v podobě mučednice, která vyznává lásku k „božské šaurmě“. Reklama už byla ze stránky kavárny na síti VKontakte odstraněna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]