Pražská burza posílila, nahoru ji táhly akcie bank

Eric Drooker

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 1,14 procenta na 964,31 bodu. Nahoru burzu táhly bankovní emise, hlavně Moneta Money Bank a Komerční banka. Ztratily naopak třeba akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Téměř všechny hlavní emise burzy si polepšily. Mezi akciemi s nejvýraznějším růstem byly i emise Monety a Komerční banky, které se dnes podílely na třech čtvrtinách celkového objemu obchodů na burze. Akcie Komerční banky si připsaly 4,55 procenta na 956,80 koruny, a dostaly se tak na nejvyšší úroveň od loňského srpna.

Cenné papíry Monety zdražily o 2,72 procenta na 88,60 koruny. Moneta dnes oznámila neauditované výsledky za loňský rok. Vykázala čistý zisk 4,05 miliardy korun, o rok dřív měla upravený čistý zisk 4,51 miliardy. Banka ale díky růstu kapitálu navrhla dividendu 9,80 koruny za akcii, což bylo více, než se očekávalo. Právě výše dividendy pomohla podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera akciím k růstu.

Ze 14 hlavních emisí pražské burzy oslabily pouze dvě. Jednou z nich byly i cenné papíry ČEZ, které byly třetí nejobchodovanější emisí. Zlevnily o 2,16 procenta na 430,50 koruny. Oslabily také akcie výrobce nápojů Kofola, a to o 0,15 procenta na 399,40 koruny.

Česká měna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. Koruna zůstala ve srovnání s předchozím závěrem k euru beze změny na 27,02 Kč/EUR a k dolaru oslabila o devět haléřů na 25,43 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17.00
Kč/EUR 27,02 27,02
Kč/USD 25,34 25,43

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 2,2 procenta

Akcie na pražské burze v šestém letošním týdnu posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 2,2 procenta na 964,3 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie Komerční banky, nejhůře se vedlo cenným papírům pojišťovací skupiny VIG, vyplývá z výsledků burzy. V minulém týdnu české akcie posílily téměř o procento.

„Investoři ve druhém únorovém týdnu sledovali výsledkovou sezonu, skromná makroekonomická data a další dění v Bílém domě. Americký rezident Donald Trump dále potvrdil snahu o snížení korporátních daní v USA. Navíc uvedl, že návrh zákona by mohl být hotový velmi brzy. I díky tomu se zámořské akciové indexy dostaly na nová historická maxima. Ani domácí index PX nezaostával za světem,“ komentoval dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG, která přišla o 1,5 procenta na 607,1 Kč. U společnosti nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. „Domníváme se, že docházelo pouze k technickému vybírání zisků z předchozího růstu,“ uvedl Vaníček.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Komerční banka, která posílila o 7,5 procenta na 956,8 Kč. Banka v průběhu týdne zveřejnila výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál, které naplnily očekávání trhu. Současně navržená hrubá dividenda 40 Kč na akcii byla podle očekávání. U Komerční banky byly znát silné objednávky ze zahraničí, podotkl Vaníček.

Příští týden se investoři nadále zaměří především na výsledkovou sezonu a na pravidelná makroekonomická data. Sledovat se bude i dění kolem Řecka, které opětovně začíná plnit novinové titulky vzhledem k dosavadní neshodě nad druhou revizí programu pomoci pro tuto zemi. „Celkově jsme pozitivně naladěni a očekáváme, že výsledková sezona může dále přinášet kladnou odezvu na rizikových aktivech,“ uzavřel analytik.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]