Pražská koalice definitivně padla, smetla ji ČSSD „kvůli podrazům“.

Eric Drooker

Koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) v Praze se definitivně rozpadla. Všechny strany chtějí hledat nové partnery. Do hry tak vstupují uskupení, která po loňských volbách skončila v opozičních lavicích. A variant, jak složit koalici, se nabízí celá řada, včetně menšinové vlády. Čeká se především na to, zda se nejsilnější, ale názorově nejednotný klub Babišova hnutí ANO udrží pohromadě.

Radní všech tří stran zatím zůstávají ve funkcích, byť v oslabeném sedmičlenném složení. Co bude dál, není jasné. Členy rady může odvolat jen zastupitelstvo. Přerušené zasedání bude pokračovat 26. listopadu.

Opoziční strany a uskupení vyjádřily ochotu podílet se na řešení situace v Praze. „Sociální demokraté dnes potvrdili to, co všichni ostatní věděli už dávno,“ uvedl pro Svobodné fórum předseda opoziční pražské ODS Filip Humplík. ODS je podle něj připravena podpořit vznik nové magistrátní koalice. „ODS opakovaně prohlásila, že do stávající koalice nevstoupí. Jsme nicméně připraveni podpořit smyslupný projekt demokratických stran. A klidně i z opozičních lavic,“ dodal Humplík.

O definitivním pádu koalice rozhodli zástupci ČSSD. Ti po dnešním jednání s koaličními partnery uvedli, že ztratili důvěru k Trojkoalici. Příčinou je hlasování jejích zastupitelů na jednání zastupitelstva minulý týden. „Hlasovali proti všem dohodám. Jedná se o regulérní rozvod,“ řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík. „Naše důvěra k Trojkoalici je na bodě mrazu a za této situace si nedovedeme představit další spolupráci,“ doplnil předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina.

Trojkoalice ale vidí situaci jinak, i když i ona již koaliční spolupráci pohřbila. „Došlo na naše slova, že koalice je mrtvá,“ řekl starosta Prahy 4 a předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Písemné vyjádření k situaci na magistrátu poskytl Svobodnému fóru pražský zastupitel za Zelené Ondřej Mirovský, podle něhož je pražská koalice fakticky mrtvá od 23. října, kdy zástupci ČSSD hlasovali pro odvolání náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ):

„Pokud by konec koalice měl znamenat, že jsme ztratili důvěru březinovské části ČSSD, je to pro nás spíše kompliment. „Rozvod“ po roce soužití svědčí o neschopnosti kompromisu ze strany některých zástupců ČSSD a ne o nedůvěře, o které mluví. Před odpovědností vést Prahu rozhodně neutíkáme. Trojkoalici šlo vždy především o programové otázky. To nemůže zpochybnit ani Karel Březina. Vnímáme, že jsou občané Prahy unaveni politikařením a mocenskými hrami v Praze a přestávají věřit v to, že i politika v hlavním městě může mít hlubší smysl. Chceme proto sestavit koalici z takových stran, které budou sdílet společnou vizi Prahy jako moderní metropole a transparentně a odpovědně spravovaného města, které budou schopny dodržovat programové prohlášení a nebudou porušovat koaliční smlouvu,“ napsal Mirovský.

Zelení nyní vyjednávají o budoucí koaliční spolupráci se všemi stranami zvolenými do zastupitelstva, s nimiž je možné najít programový průnik. Podmínkou je podle Mirovského také příslib nezasahování do kompetencí jednotlivých radních ze strany koaličních partnerů. Cílem by mělo být vytvořit stabilnější koalici, než byla ta, která dnes skončila. Měla by disponovat většinou alespoň 34 hlasů v 65členném zastupitelstvu.

K další spolupráci s ČSSD je Mirovský osobně skeptický. Pokud jde o spolupráci s hnutím ANO, které zvítězilo ve volbách, Mirovský ji nevylučuje, lituje však jistého nepochopení ze strany představitelů ANO, kteří se jakožto nováčci v pražské komunální politice příliš dlouho rozkoukávali.

Podle Babišova hnutí ANO nevysvětlila Trojkoalice dostatečně své chování na čtvrtečním zastupitelstvu. O další koalici bude ANO jednat se všemi, a to společně s ČSSD. Vyloučilo spolupráci s TOP 09. „Nevylučuju nic, protože to je politické rozhodnutí. Budeme se snažit postavit takovou koalici, aby byla pevná a vydržela další jednání,“ řekla po dnešní schůzce primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Eric Drooker

Klub ANO je podle zdrojů z magistrátu rozdělen na příznivce primátorky Adriany Krnáčové a na lidi, kteří jsou nakloněni bývalé předsedkyni pražské buňky, vlivné političce a lobbistce Radmile Kleslové. Jednotu do řad zastupitelů za ANO by měl vrátit nový předseda pražského hnutí, který vzejde ze sobotního regionálního sněmu. Horkým kandidátem je ministr obrany Martin Stropnický, kterého prosazuje předseda ANO, ministr financí a oligarcha Andrej Babiš.

Situací by mohl zcela zamíchat případný rozpad nejsilnějšího klubu ANO, který i přes nesouhlas vedení strany stále vede Michal Hašek, blízký spolupracovník Kleslové. Objevily se i informace, že by tak ANO mohlo přijít nejen o post primátora, ale stejně jako v jiných krajích i o účast ve vládě nad městem.

Eric Drooker

Čtyřčlenný klub Pirátů dnes jednal o možné koaliční spolupráci s opoziční TOP 09. S Trojkoalicí se Piráti sešli už dříve. „Dohoda je možná,“ potvrdil zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Pro získání většiny v zastupitelstvu by kluby potřebovaly ještě podporu nezávislých členů zastupitelstva a zřejmě také zastupitelů za ODS.

Která ze stran by získala křesla v radě, není zatím jasné. „Za každou cenu v radě usednout nemusíme, můžeme koalici pouze podporovat,“ komentoval Ferjenčík jednu z možností. Piráti a TOP 09 připraví seznam priorit. Znovu se sejdou příští týden. Dnes se ještě sejde klub nezávislých, aby se poradil o budoucí strategii.

Zástupci ČSSD opustili dnešní jednání předčasně. Důvodem rozepře je hlasování zástupců Trojkoalice na jednání zastupitelů minulý týden, kdy někteří z nich podle ČSSD hlasovali jinak, než se koalice dohodla. „My jsme dnes jednání opustili s tím, že naše důvěra k Trojkoalici je na bodě nula a za těchto předpokladů si nedovedeme představit další spolupráci,“ řekl předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina.

Podle zástupců ČSSD i Trojkoalice začnou obě strany jednat s dalšími politickými stranami v zastupitelstvu. „Začínáme s čistým stolem,“ řekl Ludvík. ČSSD si již před několika týdny odhlasovala, že bude při sestavování městské rady spolupracovat s ANO. Štěpánek pak řekl, že Trojkoalice chce sejít s opozičními Piráty, TOP 09 i ODS.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner