Pražská koalice demokratické pravice s ANO by byla krajně neblahým signálem

Eric Drooker

TOP 09 vyzvala Babišovo ANO k jednání o koalici v pražském zastupitelstvu. Je to prý jediná cesta, jak se dostat z patové situace na pražském magistrátu. Zpráva ČTK je poměrně nepřehledná. TOP 09 tak podle předsedy klubu zastupitelů strany Václava Novotného činí ve spolupráci s ODS a s Trojkoalicí. Nevyhovuje jí přitom, že ANO chodí na všechna jednání „v bloku s ČSSD“, a chce s ním jednat jako rovný s rovným (strana se stranou, tedy přesněji řečeno s „hnutím“).

Situace na pražském magistrátu je setrvale krizová a nesnesitelná. Všechno se ještě víc zkomplikovalo poté, co se do čela Strany zelených dostal politik mírně řečeno problematický. Pokoušet se uzavírat s ním koalici („s vyloučením ANO“) je zhola nemožné, všechny dosavadní zkušenosti ukazují, že je to nevypočitatelný excentrik, který představuje vždycky největší nebezpečí pro své spojence a partnery. Z toho plyne, že je ze všech důvodů (i taktických) třeba pečovat o to, aby Zelení (jako součást Trojkoalice nebo sami) zůstali i nadále ve stávající magistrátní koalici, která má v regionální rovině už stejnou, ne-li horší pozici než někdejší Nečasova vláda na celostátní úrovni.

Jistě, je to pro demokratickou opozici nesnadné rozhodování. Praha nemůže být trvale bez vlády, a nelze tedy zastávat stanovisko „čím hůř, tím líp“. „Státotvorný“ postoj je ovšem přinejmenším stejně problematický: stojí na zásadě „musíme držet pozice“ – tedy v tomto případě držet „konstruktivní pozice“ či lépe řečeno dopracovat se do nich zpátky. Tedy spojit příjemné s užitečným (pomoc vlasti s pomocí sobě). Je to velmi svůdné a velmi nebezpečné.

Je zapotřebí se rozhodnout, a zásadní věc je: O řešení situace v Praze (zcela obecně) je možné a asi i nutné jednat se všemi relevantními účastníky, tedy i s ANO. O řešení ve smyslu případné koalice však s ANO v žádném případě jednat nelze.

Praha je vzhledem ke svému postavení v rámci ČR nejvýznamnější kraj a jakýsi most mezi celostátní a krajskou úrovní. Navíc v ní má pořád demokratická pravice velkou faktickou veřejnou podporu. Koalice demokratické pravice s ANO na této úrovni by proto byla krajně neblahým signálem kapitulace a rezignace na dosavadní tvrdou a správnou politiku na celostátní úrovni. Zájem hlavního města ČR je jistě významný, ale jeho zohledňování má své meze. V každém případě je třeba i tady a především tady hájit demokracii před nástupem oligarchie a autokracie. A koalice s ANO není tou správnou obranou.

Současná koalice (ANO, ČSSD, Trojkoalice) má v zastupitelstvu většinu, byť jednoho jediného hlasu. Všichni účastníci jsou s ní spokojeni, jen ANO a ČSSD mají problémy se Zelenými. Ať si tedy tento problém pěkně sami mezi sebou vyřeší. Je to jejich zodpovědnost. Demokratická opozice by jim ji měla s chutí přenechat a se zájmem sledovat, jak si s ní poradí.

Článek vyšel v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner