Pražská ODS vyzvala dozorčí radu dopravního podniku k okamžité rezignaci. Skončit by měl i Scheinherr

Náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) (Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem)

Náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) | FOTO: Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem

Pražští občanští demokraté vyzvali všechny politické zástupce v dozorčí radě dopravního podniku, aby okamžitě rezignovali. Mají tím umožnit nezávislé a objektivní posouzení všech majetkových transakcí, u kterých existuje podezření na netransparentní či korupční jednání. ODS tak reaguje na kauzu kolem dnes už bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN). 

„Výzva k rezignaci směřuje nejenom na náměstka primátora a radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) na jeho pozici předsedy dozorčí rady v dopravním podniku, ale také k místopředsedovi dozorčí rady dopravního podniku náměstku Pavlu Vyhnánkovi (Praha sobě) a všem politickým zástupcům v této dozorčí radě,“ oznámili občanští demokraté v pondělní tiskové zprávě. 

(Týdeník FORUM)

„Je pro nás neakceptovatelné, aby na těchto postech dál zůstali lidé, kteří, i když měli informace o podezřelých okolnostech při zakázkách v dopravním podniku, za tři a půl roku neudělali nic pro to, aby vyvádění peněz z městské firmy zastavili, a tím připravili občany Prahy o miliony korun,“ vysvětlili zástupci pražské ODS. 

Podle nich nese za současný stav jednoznačnou odpovědnost právě Adam Scheinherr. „I přes opakované informace o podivných praktikách v dopravním podniku, které měl minimálně od roku 2019, tak nekonal. Podle svých slov až někdy v průběhu roku 2020 podal trestní oznámení, aniž by o tom informoval dozorčí radu, a přes závažné skutečnosti nevyvodil personální důsledky,“ uvedli občanští demokraté.

Opoziční strana na pražském magistrátu také Scheinherrovi vyčítá, že ponechal nyní stíhané osoby na svých místech a přihlížel praktikám lidí okolo dopravního podniku v korupčním jednání. „Jako šéf dozorčí rady spolu s jejími členy také přímo schvaloval personální obsazení klíčových pozic v dopravním podniku. Například nyní obviněného ekonomického ředitele Matěje Augustína, a to po dohodě s členem dozorčí rady náměstkem primátora Hlubučkem, který Augustína navrhl a prosazoval a nyní je rovněž obviněn v rámci organizované zločinecké skupiny,“ dodala ODS.

Stanislav Polčák (Hnutí STAN / se souhlasem)

Na místo člena dozorčí rady pražského podniku v pondělí rezignoval místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09). Svůj krok zdůvodnil mimo jiné podle něj neodbornými opatřeními v řízení městské firmy či nahodilými rekonstrukcemi. Zároveň vytkl Scheinherrovi, že své návrhy prosazuje se svými příznivci takzvaně na sílu.

Doležalova rezignace však podle Scheinherra není platná. Nejdřív ji totiž musí projednat dozorčí rada, která zasedne až ve středu. Doležala proto v pondělí odvolá městská rada v pozici valné hromady podniku, a to kvůli hrubému porušení povinností člena dozorčí rady.

V uplynulém týdnu v dozorčí radě skončili obviněný, nyní už bývalý primátorův náměstek Petr Hlubuček, a Michal Zděnek. Dopravní podnik je největší městskou firmou a její dozorčí radu volí pražští radní ve formě valné hromady podniku.

V kauze dopravního podniku soud poslal v pátek do vazby Hlubučka a další dva obviněné. Konkrétně zlínského podnikatele a lobbistu Michala Redla, který byl podle policejních dokumentů hlavou celé skupiny, a podnikatele Zakaríu Nemraha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články