Pražská policie odmítá vyšetřit, kdo zakázal zavřít finanční úřad se šířící se nákazou COVID-19

archiv F24

Nadřízeným finančního úřadu je Finanční správa spadající pod Ministestvo financí, vedené toho času Alenou Schillerovou | FOTO: archiv F24

Policie odložila trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti se šířením nemoci COVID-19 na Finančním úřadu pro Prahu 10. Třebaže se v budově v březnu šířila nákaza novým typem koronaviru, ředitel zmíněného finančního úřadu dostal příkaz z vyšších míst (zřejmě Finanční správy), aby předmětný úřad ponechal otevřený. U něj samotného následně test potvrdil nemoc COVID-19, muž následně zemřel. „Nejde o podezření z trestného činu,“ reaguje policie na trestní oznámení. 

Okolnosti, které úmrtí ředitele Jindřicha Menčíka předcházely, jsou doložené svědectvím jeho podřízených a korespondencí Jindřicha Menčíka. Ten v jedné z SMS doslova napsal: „Tlak od vedení. Dokud bude poslední člověk dýchat, tak se to zavřít nesmí…“  Menčík se sám v reakci na informaci o výskytu nákazy novým typem koronaviru na svém úřadu pokusil jeho budovu zavřít, když nechal na dveře umístit nápis, že je z technických důvodů zavřeno. Vzápětí jej ale sundal. Z vyšších míst totiž přišlo nařízení, že budova musí zůstat otevřená. Okolnosti nasvědčují tomu, že právě toto nařízení stálo Menčíka život a zároveň ohrozilo stovky občanů. Na případ upozornil investigativní reportér Jan Tuna, který následně také ve věci podal trestní oznámení.

FB Jana Tuny

Policie České republiky namísto toho, aby na Finanční správě našla osobu, která se tohoto případu nesoucího znaky obecného ohrožení dopustila, věc přechází. „Nejde o podezření z trestného činu a není namístě věc vyřídit jinak,“ myslí si pražské ředitelství policie soudě podle vyrozumění podepsaného vrchní komisařkou kpt. Mgr.  Michaelou Solnářovou.

Policie se zajímala o pracovníky z Finančního úřadu pro hlavní město Prahu a ministerstva financí. Kdo dal pokyn, aby se úřad znovu otevřel, ale nezjistila. „Nebylo zjištěno, na čí popud tak bylo učiněno,“ citoval server Seznam Zprávy obvodního státního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka, jehož žalobci tuto kauzu dozorovali.

Generální finanční ředitelství už dříve na otázku, proč se úřad navzdory několika případům nákazy neuzavřel a kdo nařídil jeho znovuotevření, odmítalo odpovědět.

ZAMETENO POD KOBEREC❗️Zapomněl jsem to sem v srpnu dát, tak napravuji. Trestní oznámení jsem podával v květnu. Česká…

Zveřejnil(a) Jan Tuna dne Pátek 11. září 2020

Vedení Generálního finančního ředitelství se případem šířící se nákazy v budově Finančního úřadu pro Prahu 10 zabývalo na svém jednání krizového štábu 10. března. „Byla podána konkrétní informace o epidemiologické situaci na Územním pracovišti pro Prahu 10,“ napsal ředitel právní sekce Radim Patočka. Zápis z tohoto jednání ale Generální finanční ředitelství odmítlo poskytnout s tím, že se podle Patočky jedná o interní dokument.

Úřady tedy policii žádnou velkou součinnost neposkytly. Policie ovšem svým závěrem dává najevo, že volí stejný přístup jako Babišův aparát. Ač se jedná o veřejnou budovu, kam čeští občané docházejí kvůli plnění svých povinností vůči státu, k případu úřady nikdy nevydaly úplnou oficiální informaci, která by zahrnovala údaje o vývoji šíření nákazy včetně počtu nakažených v budově dané instituce. Ohroženo potenciálně bylo zdraví a životy stovek seniorů, kteří v kritickou dobu úřad s šířící se nákazou navštívili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner