Symbol zmaru a marketingu. Tak dnes politici nazývají projekt polní nemocnice v pražských Letňanech, který měl reagovat na zvýšenou zátěž kapacit lůžek pro pacienty kvůli druhé vlně koronaviru. Již v době spuštění nemocnice, v říjnu 2020, lékaři upozorňovali, že není dostatek zdravotníků, kteří by takové centrum dokázali odbavit. Ukázalo se, že to tak skutečně je, a stálo to přes 50 milionů korun.
Koncem října se Česká republika zmítala v nejhorším. Řádila zrovna druhá vlna koronaviru, nemocniční kapacity se nacházely na hraně svých možností a zlepšení stavu epidemie bylo v nedohlednu. Předseda vlády Andrej Babiš proto v Praze přislíbil stavbu polní nemocnice s kapacitou 500 lůžek. Podařilo se ji postavit za sedm dní.
„Nepřetržitě zde pracovalo více než 60 vojáků. Postupně sem bylo navezeno 49 kontejnerů, tedy více než 340 tun materiálu. Za tato čísla, tuto rychlost a profesionalitu chci všem moc poděkovat,“ pyšnil se ministr obrany Lubomír Metnar na tiskové konferenci.
Zatímco se předseda vlády fotil na sociální sítě, jak si nově vzniklé prostory prohlíží, někteří lékaři varovali, že jejich existence nemá smysl – především zmiňovali nedostatek personálu. „Nemocnice podle mě nemají kapacity a myslím si, že neměli dostatek personálu už před dobou koronaviru. Podle mě není úplně smysluplné ty vyčerpané nebo nedostatečné kapacity přesouvat na nová místa,“ řekl tehdy pro CNN Prima NEWS lékař Tomáš Šebek.
Se skepsí přistupoval k projektu i prezident Lékařské komory Milan Kubek. Zmínil, že stav českého zdravotnictví je po personální stránce dlouhodobě zdevastovaný. „Naším hlavním problémem teď není nedostatek postelí, ale nedostatek kvalifikovaných lidí,“ sdělil Kubek.
Kritice vláda nenaslouchala a místo toho polní nemocnici postavila – i přestože jí O₂ arena nabízela své prostory (stejně jako později pro vznik očkovacího centra) zcela zdarma – vláda toho tehdy nevyužila. Místo toho došlo k dohodě s letňanským výstavištěm. Nemocnice vznikly v jejich halách, které vlastní miliardář Pavel Sehnal. Za provoz letňanského centra zodpovídá Nemocnice Na Bulovce, která smlouvu opakovaně prodloužila do konce února 2021.
Tady částka nebyla zdarma. Sehnal se s Bulovkou dohodl na denní sazbě pronájmu 489 800 korun bez DPH (592 658 korun s DPH). Zadarmo – podobně jako Kellner – Sehnal své prostory státu pronajmout nechtěl. Vysvětlil tehdy, že peníze potřebuje, protože je nemá na rozdávání. Magazín Forbes ho přitom eviduje jako 58. nejbohatšího Čecha.
Obavy z významu takové polní nemocnice se začaly naplňovat. Nemocnice byla prázdná, ale peníze majiteli každý den přitékaly. Kvůli zmiňovaným personálním potížím nebylo možné, aby tu pracoval jakýkoliv lékař. Na záložní lůžka tak nebyl nikdy přijat ani jeden pacient. Nemocnice zůstala po celé tři měsíce úplně prázdná, přesto státní kasu vyšla na 51 milionů korun bez DPH. Ani to není vše – dalších 14 milionů Sehnalovi ještě stát zaplatí za měsíc únor, pokud by dohoda nebyla zrušena.
Jako prostory k velkokapacitnímu očkování využít Letňany vláda nechce. „Polní nemocnice tak, jak je koncipovaná, není optimálním místem, které by mělo fungovat jako očkovací centrum,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný.
„Lůžka vyžadují civilní personál a v kontextu diskuze o jeho deficitu v celé republice je zcela evidentní, že nejsme schopni v tuto chvíli polní nemocnici nějakým způsobem rozvinout do té kapacity, aby to mělo smysl,“ sdělil na páteční tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.
Provoz dočasné nemocnice tak bude ukončen k 6. únoru, přičemž majitel Pavel Sehnal se podle svých slov o rozhodnutí dozvěděl z médií. Jemu osobně se nikdo neohlásil. „Dozvěděli jsme se to z tiskového prohlášení,“ řekl pro magazín Forbes Sehnal.
Podle opozice jde o ukázku dalších PR příležitostí předsedy vlády Andreje Babiše. Neváhal, aby se v polní nemocnici vyfotografoval při jejím otevření, veškeré výhrady k projektu však ignoroval.
„Jasně se ukázalo, že šlo jen o PR akci vlády, pěkně drahou pro daňové poplatníky,“ sdělila pro ČTK Markéta Pekarová Adamová. „Zadlužení až po uši bychom měli rozmýšlet použití každé koruny z veřejných peněz, a ne prošustrovat miliony. Polní nemocnice v Letňanech je tak další ukázka neschopnosti vlády nemehel,“ myslí si Adamová.
Kauzu okomentoval také dnes již bývalý poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mám vážné pochybnosti o tom, že pro tuto nemocnici byl někdy k dispozici i personál. Byla to jen drahá marketingová akce, kdy ‚premiér osobně objednával postele a všechno řídil‘. Vyhozené peníze. Slovy trestního zákona: Porušování povinností při správě cizího majetku,“ napsal.
Krátkou výhradu napsal i poslanec Zbyněk Stanjura. „Polní nemocnice v Praze-Letňanech bude zbourána. Symbol záchrany se tak mění v symbol zmaru,“ uvedl.