Pražská rada audit Evropské komise zatím nezveřejní, drží se pravidel

FB ČT Praha a střední Čechy

Lídři pražské koalice. Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) | FOTO: FB ČT Praha a střední Čechy

Hlavní město nezveřejní závěry auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Na mimořádném jednání se na tom dnes shodli pražští radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je podle evropského nařízení nejprve nutné získat stanovisko Evropské komise. Magistrátu byl audit doručen, protože je jedním z připomínkových míst řízení vedeného Evropskou komisí. Babiš ve středu ve Sněmovně uvedl, že by neměl nic proti tomu, kdyby primátor prověrku zveřejnil.

Magistrát si nechal k otázce zveřejnění zpracovat právní stanovisko od advokátní kanceláře Frank Bold advokáti. Doporučila obrátit se na EK a dokument zveřejnit až v případě jejího souhlasu. „Je nutné postupovat podle platných předpisů, a tím pádem nejdřív musí proběhnout dotaz do Evropské komise,“ řekl primátor.

Hřib byl v úterý v Bruselu, odkud vzkázal, že Babiš by měl dát pokyn ke zveřejnění závěrů auditu Ministerstvu pro místní rozvoj, pražští radní nicméně otázku i tak projednají. Mezitím servery Deník N a Info.cz napsaly, že mají zprávu auditorů k dispozici.

Hřib po dopoledním jednání pražské rady uvedl, že hledá cestu, jak dokument zveřejnit podle pravidel. Radní Hana Marvanová argumentovala veřejným zájmem. „Jedna věc je to nařízení, v České republice nicméně převažuje veřejný zájem, aby byl zveřejněný,“ vysvětlila s tím, že vyzvala radu, aby se usnesla na zveřejnění, ale neuspěla.

Znění auditu je konečné. Česko má dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u Evropské komise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner