Pražská radní měla plánovat milionový nákup od známé. Přihrávají si zakázky, říká Udženija

ČTK

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija | FOTO: ČTK

Radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě) žádala o navýšení příspěvku pro Centrum sociálních služeb o téměř 1 milion korun. Za získané peníze plánovala odkup, uskladnění a následnou distribuci oblečení od společnosti Magic Helena s.r.o.. Mělo se přitom jednat o prakticky bezcenné zboží z přelomu tisíciletí. Celá kauza zároveň vzbuzuje i podezření ze střetu zájmů. Jednatelkou společnosti je totiž Helena Kohoutová, která s Johnovou seděla v minulosti i ve správní radě Nadace Eurotel. Na dnešním jednání zastupitelstva na to upozornila opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Pokud by se potvrdilo, že se radní s Kohoutovou znala, měla by podle názoru občanské demokratky sama zvážit vlastní odstoupení. ,,Někomu vyčistím sklad, a ještě mu za to zaplatím milion korun? Když má přitom někdo takové to zboží, tak se toho rád zbaví. Běžnou praxí je navíc žádat velké řetězce o vyřazené zboží,“ sdělila Udženija deníku FORUM 24.

Za nedostatečné vysvětlení nyní považuje i argument Johnové, že se jednalo o žádost některého z dalších členů koalice. ,,Ona to předložila. To je její odpovědnost. Jinak by to znamenalo, že za mnou někdo přijde, něco mi nakuká… A já jdu a udělám to? Kdyť je to přece nesmysl. Takže mě zajímá na základě čeho, tak učinila,“ říká Udženija.

 

TISK podepsaný radní Milenou Johnovou (Praha Sobě)

 

Podepsaný tisk byl přitom rozeslán a později osobně Johnovou opět stažen. Udženiju nyní zajímá, jak se tedy nakonec zabezpečí oblečení pro dané centrum. ,,Evidentně ho potřebuje, když ho chtěli tolik nakupovat… A především chci také vědět, jak to tedy je, když byla členkou Nadace Eurotelu mezi lety 2002 a 2008 a zrovna jde o oblečení se značkou EUROTEL. Zřejmě jde o shodu náhodu, ostatně jako vždy u paní Johnové,“ připomíná místopředsedkyně ODS nedávnou kauzu. Tehdy měla Johnová plánovat zrušení domova pro pacienty s chronickými onemocněními ve Svojšicích na Kolínsku. ,,Poslala tam audit, který dělala její tehdejší životní partnerka. To nám ostatně řekla i na mikrofon během zastupitelstva,“ kroutí hlavou Udženija.

FB Fedor Bruoth
Milena Johnová (Praha Sobě)

 

Podle opoziční zastupitelky se tak dnes Praha Sobě etablovala především jako klientelistické hnutí. ,,Je vidět, že vedle Šlechtovky někomu přihrává zakázky. Pouze oblbnulo občany nějakou transparentností, a pak tu předvádí takovéto věci… Mají plná ústa toho, jak se má komunikovat i s opozicí. Ale když se jich zeptáte na konkrétní věci, tak nikdy nedostanete konkrétní odpověď,“ tvrdí Udženija.

 

TISK Rady hlavního města
Oblečení společnosti Magic Helena s.r.o.

 

Naopak šéf hnutí Jan Čižinský bránil Johnovou s tím, že šlo pouze o předběžnou poradu Rady hlavního města Prahy. ,,Paní Johnová hledala způsob, jak získat oblečení pro potřebné lidi v sociálních ústavech. Nenašla ho, tak by tisk stažen a nebylo o něm vůbec hlasováno,“ řekl deníku FORUM 24. S finálním návrhem neměla navíc souhlasit ani Praha Sobě. Nakonec ale přiznal, že o samotném propojení mezi Johnovou a jednatelkou společnosti nic nevěděl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner