Prohlášení Klubu na obranu demokracie: Pražská výzva 2016

archiv

Klub na obranu demokracie vydal výzvu k výročí 17. listopadu 1989 a pádu komunistického režimu. Pojmenovává v ní dva současné největší problémy České republiky – v přímé volbě zvoleného prezidenta Miloše Zemana a mnohofunční koncern oligarchy Andreje Babiše, který si předsevzal spasit nás v rámci rozmachu vlastního byznysu až k našemu zničení.

„Nejde jen o to, co se má odstranit, ale především o to, co se má udělat. Je třeba upřednostnit politickou politiku před autoritářstvím, krytým pokryteckým moralizováním, a před falešným spasitelstvím,“ vyzývá Klub na obranu demokracie. Demokratické politické strany je proto potřeba nejen oprávněně kritizovat za jejich selhání, ale také je podpořit tam, kde přijdou s rozumným a věcným řešením současné krize.

Pražská výzva 2016

Před 27 lety vzal za své opovrženíhodný předlistopadový režim. České společnosti se otevřela cesta ke svobodě, demokracii a státní suverenitě. Tato změna proběhla v mimořádně příznivé mezinárodně politické situaci.

Pro nás z toho vyplynul závazek, abychom se o to, co jsme získali, zodpovědně starali. Příliš se nám to nepovedlo.

I proto dnes, v situaci podstatně méně příznivé, musíme skládat reparát. Česká republika stojí před dvěma obřími vnitropolitickými problémy.

První z nich je problém Miloš Zeman. Prezident Zeman je ostudou České republiky. Svým nezodpovědným konáním ohrožuje základní bezpečnostní zájmy České republiky v domácí i v zahraniční politice. Je zapotřebí se ho ústavní, legální cestou zbavit. Příležitostí bude prezidentská volba na počátku roku 2018.

Druhý, ještě naléhavější, je problém Babiš. Mnohofunkční útvar, zároveň obrovitý koncern, silné politické uskupení a mohutná mediální lobby. Něco podobného do demokratické politiky nepatří. Rozhodnout o tom musí občané ve volbách. Příležitost bude za necelý rok, při volbách do Poslanecké sněmovny PČR.

Volby do Poslanecké sněmovny předcházejí prezidentské volbě. Je to náhoda, ale zároveň to vlastně má i jakousi logiku.

Podstatné přitom je: Nejde jen o to, co se má odstranit, ale především o to, co se má udělat. Je třeba upřednostnit politickou politiku před autoritářstvím, krytým pokryteckým moralizováním, a před falešným spasitelstvím. Demokratické strany zatím bohužel selhávají. Je třeba jim pomoci kritikou i podporou.

Heslem je: demokracie (vláda lidu) proti autokracii (samovládě), oligarchii (diktatuře zbohatlíků) a buranokracii (vládě „dolních deseti tisíc“).

V Praze dne 17. listopadu 2016

Za Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Pavel Otto, Jan Scheinost
Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner