Pražská žalobkyně Hercegová rezignovala kvůli vyšetřování Babišova Čapího hnízda

(ČTK)

FOTO: ČTK

Pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová v pátek rezignovala a spolu s ní končí i její náměstkyně Ivona Horská a Dita Havlínová. Informovala o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Důvodem jsou ale podle informací Svobodného fóra tlaky kvůli vyšetřování dotací na Čapí hnízdo Andreje Babiše, které žalobkyně dozorovala. Stejnou informaci uvedl i web Česká justice.

„Pokud je to tak, je to velice alarmující informace, která mě ale bohužel nepřekvapuje,“ řekl Svobodnému fóru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nicméně to, že Čapí hnízdo byl podvod na daňové poplatníky a na Evropskou unii, o tom není pochyb, ať už to bude prohlášeno trestným činem, či nikoliv.“

„Funkci městské státní zástupkyně v Praze, která je extrémně náročná a exponovaná, vykonávám devátým rokem. Podle mého názoru je to doba, kdy by již vždy mělo dojít k obměně v obsazení funkce krajského státního zástupce tak, aby nedošlo ke stagnaci v činnosti takového státního zastupitelství,“ píše se v tiskovém prohlášení Hercegové.

Rezignaci potvrdil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který napsal deníku Právo: „Rezignaci jsem obdržel dnes ráno, byl jsem ovšem o tomto záměru předběžně informován. Paní doktorka Hercegová rezignuje z osobních důvodů. Chtěl bych jí poděkovat za dlouholetou práci, zároveň myslím, že MSZ Praha potřebuje nový impulz a čerstvou krev, takže z tohoto důvodu její rozhodnutí vítám.“

Babišovo Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert získalo 50 milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl totiž určený pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu.

Je zajímavé, že vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rezignaci uvítala. „Rezignaci považuji za projev odpovědnosti vůči celé soustavě státního zastupitelství,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ČTK sdělil, že rozhodnutí Hercegové respektuje. „Pozice městského státního zástupce v Praze není jednoduchá, je to poměrně vytížené státní zastupitelství, kam často dopadají velice závažné kauzy. Z toho důvodu bych chtěl paní doktorce poděkovat za její práci a popřát hodně zdaru do dalšího profesního života,“ uvedl. Víc se vyjadřovat nechtěl.

Hercegová v minulosti podle médií čelila podezřením, že mařila vyšetřování některých kauz. Právo předloni v létě napsalo, že detektivové z protimafiánského útvaru ji podezírají, že podobně jako někdejší náměstek vrchního žalobce v metropoli Libor Grygárek kryla lobbistu Romana Janouška. V roce 2011 Hercegová podle Respektu nabádala svou podřízenou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]