Kapacity středních škol v některých městech, zejména v Praze, zdaleka nestačí poptávce. Kraje nyní hledají řešení, jak studentům pomoci, a to nejen v aktuální situaci, ale i do budoucna. Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia a poradce bývalého ministra školství, řekl v rozhovoru pro Týdeník FORUM, že by mohla vzniknout detašovaná pracoviště škol, které by o to stály. Podle radního pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milana Váchy je ovšem problém v tom, že žáci středních škol chtějí město, kulturu, často specifické sporty, které jsou logicky spíše v metropoli.
Poradce bývalého ministra školství v rozhovoru uvedl, že by měla existovat větší spolupráce mezi Středočeským krajem a Prahou, vzhledem k tomu, že se studenti ze středních Čech často stěhují za středoškolským vzděláním do metropole. „Uvádí se, že třetina studentů ze Středočeského kraje studuje v Praze,“ dodal.
Hlavní město Praha a Středočeský kraj spolupracují dlouhodobě, protože propojenost není jen v případě středního školství, ale i dalších segmentů vzdělávací soustavy, jak řekl deníku FORUM 24 radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje Milan Vácha. „Využívání vzdělávací infrastruktury je vzájemné díky velmi dobré integraci dopravy, takže i na středních školách ve Středočeském kraji studují žáci mimo jiné z Prahy,“ okomentoval regionální spolupráci. Zmínil také dětské domovy zřizované Středočeským krajem, ve kterých je 22 procent dětí s trvalým bydlištěm v Praze. „Společně s Prahou a Národním pedagogickým institutem budeme řešit i modernizaci oborové struktury středních škol,“ dodal.
Sáblík by si dokázal představit ve spolupráci regionů výstavbu středoškolského městečka ve Středočeském kraji, které by nabízelo vzdělávání, nebo jako další z možností by podle něj mohl být vznik detašovaných pracovišť školy. „V našem případě bychom měli školu na Smíchově a například na kraji Prahy by vznikl komplex s dalšími třídami. Bylo by to levnější než budovat nové školy. Pak se nabízí možnost poboček v dalších regionech. Tím pádem by studenti neměli důvod jezdit do Prahy, protože bychom jim byli schopni u nich nabídnout vzdělání na stejné úrovni,“ popsal.
„Nevím, čím má pan ředitel Sáblík podložené tvrzení o stěhování studentů, ale obecně je trendem suburbanizace,“ uvedl Vácha. Obavy o kvalitu studia ve středních školách ve Středočeském kraji podle něj nejsou na místě. „Máme řadu velmi úspěšných škol, jejichž žáci jsou úspěšní v různých soutěžích – vědomostních, ale i dovednostních,“ řekl a zdůraznil, že není problém, že by detašované pracoviště v regionu nebylo možné udělat. Problém je v tom, že žáci středních škol chtějí město, kulturu, často specifické sporty a ty jsou logicky spíše v metropoli.
Sáblík také uvedl jako jednu z možností řešení, že by se mohla v Praze navýšit kapacita s tím, že by přispěl Středočeský kraj. Podle Váchy to ovšem není možné. „Jako daňově diskriminovaný kraj si toto nemůžeme dovolit,“ vysvětlil.
S rozšiřováním kapacit škol souvisí i zajištění dostatečného počtu učitelů. Středočeský kraj v této souvislosti zatím nezaznamenal žádný problém, informoval radní s tím, že ředitelé dokládají i personální zajištění výuky.