PRAŽSKÉ VINICE 2022 Vinohrady metropole již počtvrté uvítají hosty

(Magistrát hl.m. Prahy)

FOTO: Magistrát hl.m. Prahy

Kouzlo vinic v srdci města, ochutnávky „utajených“ pražských vín, komentované prohlídky, překrásné výhledy, povídání vinařů i perličky z historie. To vše nabízí projekt hlavního města Prahy, jehož 4. ročník přináší další novinky. 

Podobně jako mají vinařské obce na Moravě a v Čechách své otevřené sklepy, má i Praha novou vinařskou tradici: Putování pražskými vinicemi. Od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce pevné místo v programové nabídce metropole a po dvouleté pauze způsobené pandemií letos opět nabídne o posledním květnovém víkendu, tedy 28. a 29. května, návštěvu celkem šestnácti vinic, včetně zbrusu nové Lysolajské vinice.

Zásluhou města i soukromníků roste dnes réva v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Není to moc, ale vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly, jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, překrásná vinice sv. Kláry, dokonale zvelebená Salabka shlížející na pražskou zoo i do prudkého svahu nově zakousnuté Zilvarovy vinice na území bývalé Popelářky, jedné z mála usedlostí, které byla navrácena původní funkce, všechny tři na území Troji. Dále jediná pražská biovinice Baba ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny, několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem. Drobná vinice s osobitou atmosférou obklopená moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova, známá Máchalka u prosecké bobové dráhy. Nebo výjimečná Modřanská vinice vzkříšená pílí zahrádkářů a v Praze položená nejjižněji. Na některých z nich vznikají vína přímo ve sklepě, jinde hrozny vozí do spřátelených sklepů, každopádně produkce není velká, a tak je vzácností tahle vína ochutnat. V místě, kde vznikla, opředená příběhy a z rukou vinaře chutnají vždy nejlépe.

Vinice budou zpřístupněny od 10 do 17 hodin o posledním květnovém víkendu, a to zdarma či za symbolické vstupné, na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program, na všech pak budou připraveny komentované prohlídky. Podrobné informace na www.prazskevinice.cz 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články