Pražskou kavárnu skupiny Ztohoven navštívili kontroloři EET. Účtenku nedostali

Kavárna Bitcoin Coffee, která patří umělecké skupině Ztohoven, sídlí v prostoru Paralelní Polis v pražských Holešovicích. Zástupci této kavárny už od začátku deklarovali, že elektronickou evidenci tržeb nikdy nezavedou, a tak se stali jedním z prvních adeptů na kontrolu. Ta dorazila nakonec až toto pondělí, a jelikož podnik účtenku nevydal, čeká ho nyní trestní řízení. Provozovatelé však uvedli, že na jejich postoji k EET se nic nemění.

„Včera v ranních hodinách navštívili naši kavárnu Bitcoin Coffee dva kontroloři EET. Nejprve nás poprosili o pomoc se směnou bitcoinů za 200 Kč v bitcoinovém automatu, pak si objednali dvě cappuccina a pomocí bitcoinové peněženky je zaplatili. Účtenku nepožadovali a kasa samozřejmě ani žádnou účtenku nevydala. Úředníci se tedy legitimovali jako zástupci finanční správy. Potvrdili, že provedli kontrolní nákup, a požadovali sepsání protokolu, které nakonec trvalo zhruba dvě a půl hodiny,“ uvedl na Facebooku mluvčí Paralelní Polis Martin Šíp.

FORUM 24

„Součástí výsledného protokolu je i naše vyjádření, kde zdůvodňujeme náš postoj. Pokuta zatím kavárně udělena nebyla. Podle zástupců finanční správy bude nyní věc předána oddělení, které má na starost správní trestání v oblasti evidence tržeb,“ doplnil Šíp.

Z vyjádření dále vyplývá, že Bitcoin Coffee nehodlá ze svého postoje vůči EET ustupovat; dle jejich slov je totiž v rozporu se zakládajícími dokumenty Paralelní Polis, potažmo Bitcoin Coffee.

„Tento systém považujeme za bezprecedentní nástroj centralizované kontroly občanů a rakovinu pro svobodnou a aktivní společnost. Mnohé zrůdné rozměry EET se ukazují zcela jasně. Aktivní zasévání nedůvěry mezi sousedy i spoluobčany, účelové argumenty státní správy i paušální označení desetiny aktivních obyvatel za zloděje. Především jde ale o drastický zásah do soukromí všech občanů,“ doplnili provozovatelé kavárny ve svém prohlášení.

Bitcoin je internetová platební síť, která používá takzvanou kryptoměnu. Ta se vyznačuje především tím, že je absolutně decentralizovaná, to znamená, že ji nikdo nemůže ovlivňovat, včetně autorů či vlád.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner