Pražský hrad se dál opevňuje. Zemana bude hlídat o třetinu víc vojáků

Pražský hrad, klenot architektury, bývalé sídlo českých králů a ještě nedávno cíl příjemných procházek, poslední dobou čím dál víc připomíná opevněný bunkr. Během „vlády“ Miloše Zemana zátarasů, zákazů a prohledávacích kontrol absurdně přibylo a další opatření stále přibývají. Tak například prý už nestačí počet vojáků a je třeba ho razantně navýšit. O celou třetinu. Zatímco dosud prezidenta hlídalo 672 příslušníků Hradní stráže, teď je údajně třeba přijmout dalších 221.

To ale není jenom tak. Jak řekl velitel Hradní stráže Jiří Kývala pro Českou televizi, vyžádá si to nejen přebudování stávajících kasáren, ale i stavbu úplně nových budov. Náklady tedy značně vzrostou. Podle slov plukovníka Kývaly se nejdříve postaví jedna budova, která bude sloužit zejména jako sklady a psinec, na Petříně a potom se bude pokračovat.

Hrad se tedy značně rozrůstá. Ulici U Prašného mostu dostala Správa Pražského hradu od města bezplatně už dřív a už za bývalého Zastupitelstva hlavního města Prahy byl schválen rovněž bezplatný převod další ulice, Na Opyši. To vše s odůvodněním Hradu, že zmíněné ulice jsou důležité například i jako únikové cesty prezidenta republiky.

Zemanovo momentální sídlo zabírá tedy stále víc prostoru a na různá kontrolní či omezovací opatření a navyšování počtu stráží vynakládá stále větší částky. Naposledy to bylo 55 milionů. A právě tak přímou úměrou se Hrad čím dál víc mění v nepřátelsky naladěnou zamřížovanou pevnost.

Procházka Jelením příkopem? Zapomeňte. U bývalého vstupu z Chotkových sadů narazíte na mříž s ostnatým drátem. Chcete do kostela a zachtělo se vám rovnou svatého Víta? Vystůjte si před bránou frontu a nechte se prošacovat. To by tak hrálo, aby se do „Zemanova hradu“ chodil každý modlit, jak ho napadne. Cestu Hradem už si taky nezkrátíte, tedy pokud k vašim zálibám nepatří stání ve frontě a policejní kontroly.

ČT

V překrásné bráně Gigantů, kterou se ještě nedávno volně vcházelo na monumentální první nádvoří, vás „uvítají“ vojáci se samopaly hlídkující hned vedle nevkusné tabule, na jakou se před hospodami či obchody píše reklamní nabídka. Tady vám ale ještě ke všemu nenabízejí nic. Tedy, nic pěkného. Jen – kdybyste snad nerozuměli těm zbraním v rukou – oznamují, že dovnitř nesmíte. Tudy ne. Musíte se vydat k bočnímu vchodu, k ohyzdné dřevěné boudě, která se k architektuře Pražského hradu hodí asi jako zahradní trpaslík na výstavu gotického umění. Tam si počkáte v davu turistů, často velice dlouho, na to, abyste se mohli nechat uniformovanými muži potupně „profilcovat“. Ženy čeká ponižující vyložení obsahu kabelky včetně intimních potřeb, a pokud policista zavelí, musí přede všemi i vyhrnout tričko, aby dokázaly, že to „nepípá“ ukrytá zbraň, ale třeba jen přezka pásku.

Kdo to všechno ale přetrpí a dostane se dovnitř, může si koupit kýčovité nesmysly či předražené občerstvení před kostelem sv. Jiří. Hned za katedrálou sv. Víta totiž i letos provozují své velmi výnosné trhy přátelé pana prezidenta. Konkrétně je to firma Astacus patřící podnikateli Michalu Pechanovi, která, např. podle zjištění Reportérů ČT, poukázala už stovky tisíc korun na konto strany SPO Zemanovci. Jejími prominentními členy jsou pak například Martin Nejedlý, Zemanův poradce s napojením na Rusko a firmu Lukoil, nebo kancléř Vratislav Mynář, stavitel rybníků načerno a pobírač dotací na sjezdovky, kde se nelyžuje. Ten, který dodnes nemá a nikdy nebude mít bezpečnostní prověrku.

Což je obzvláště absurdní v souvislosti s tím, že každý jednotlivý vojáček Hradní stráže, včetně těch nově přijatých, kterými jsme dnes začali, prověrku mít musí, jak sdělil plukovník Kývala týdeníku Respekt. A dodal: „Splnit podmínky přijetí k Hradní stráži není snadné.“ A vojáci s prověrkou pak „u nás v Kocourkově“ musí salutovat kancléři bez prověrky.

Ale bude jich stále víc, a taky víc zátarasů, víc nevzhledných kontrolních stanovišť, víc buzerace a arogance moci, a samozřejmě taky víc a víc peněz z našich společných kapes na to všechno. Ovšem na sociální služby pro ty nejpotřebnější se nám prostředků nedostává. Něco je shnilého v království českém, zdá se.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner